Snahu o hubnutí může kazit stres

Stres a úzkost hrají při snaze o hubnutí velkou roli. Dnes je zcela běžné, že během jediného dne na nás číhá nespočet stresových faktorů. Počínaje brzkým ranním vstáváním, přes dopravní zácpy cestou do zaměstnání, důležitých pracovních porad až po shon o odpolední obědové pauze, kdy nemáme čas sníst jídlo v klidu. A tak to jde celý den do večera. Není se tedy čemu divit, že snaha o hubnutí končí nezdarem.

Psychika ovlivňuje mnohé, mimo to i fakt, jakým způsobem se vyrovnáváme s životními nástrahami. Zeptejte se sami sebe, zda jste schopni věnovat se několik hodin sami sobě a odpočinku? Máte dost energie na procházku či cvičení? Jak zvládáte chutě na sladké a odoláváte fast foodům? Zdravý životní styl totiž vyžaduje notnou dávku disciplíny.

Jestliže není člověk naladěn na správnou vlnovou frekvenci a bere určité změny (byť by k lepšímu) jako přítěž, není se čemu divit, když veškeré snahy končí fiaskem. Zdravý životní styl nenastolí člověk přes noc a není možné zříci se v jeden den všech zlozvyků. Možná se pak trápíte tím, že se vám nedaří a neuvědomujete si, že kráčíte proti své přirozenosti.

Z toho pak vzniká stres, který negativně ovlivňuje veškeré orgány v těle. Přitom jejich správné fungování je klíčové pro chod metabolismu. Připadá vám to jako začarovaný kruh a nevíte, jak z toho ven?

Plánovaná změna

Pokud se do změny vrhnete po hlavě, může to skončit, jak výše popisujeme. Vyměnit hamburger za salát by asi nebylo pro vás příjemné. Proto si předem sedněte a sepište vše, co hodláte krok za krokem ve vašem životě změnit a najděte si náhrady za nezdravá jídla tak, abyste nestrádali. Nové (zdravější) jídlo by vás mělo chuťově uspokojit, a také zasytit. Pokud po snězení salátu máte hlad, opět se vystavujete stresu.

Pravidelný pohyb

Pokud si už předem koušete nehty nervozitou, že vás čeká zase ta otravná hodina ve fitku, pak je to také špatně. Na pohyb se musíte těšit a musí vám přinášet radost. Hledejte takový druh pohybu, který vám přinese radost, úlevu a spokojenost z dobře odvedené práce. Může to být procházka, jízda na kole přírodou, házená, badminton, skákání přes švihadlo, cvičení s vlastní váhou, běh, plavání, tanec, jóga a klidně pohybové aktivity mezi sebou různě střídejte. Naopak střídání aktivit je lepší, protože si tělo nevybuduje zvyk.

Obrázek: pixabay.com