Také vás při běhání někdy bolí břicho a cítíte potřebu jít okamžitě na velkou? Vysvětlíme, proč se tak děje a jak tomu předejít

Věřte, že tento problém se týká drtivé většiny běžců. Běžecký průjem je skutečný a již tento nepříjemný problém postihl i zkušené běžce. Dokonce i výborná britská vytrvalkyně Paula Radcliffe si v roce 2005 při maratonu v Londýně musela ulevit přímo pod dohledem kamer.

Pří běhu se jídlo pohybuje skrz vaše tlusté střevo rychleji, což může přispět k faktu, že musíte honem na toaletu. Další spouštěč může být i tělesné teplo, které se při běhu vytvoří.

Problémy s bolestmi břicha, průjmem či zvracením, zažívá v souvislosti s během tu a tam většina běžců na delších tratích. Když se podíváte na internet pod hesly “runner´s trots” nebo “gingerbread man”, hned zjistíte, že nejste ani zdaleka sama. Křeče a nucení na následné vyprázdnění, se pohybují v horních hodnotách.

Proč se to děje?

Vyprázdnit se při očekávané větší či dlouhodobé zátěži je pro lidský organismus do určité míry přirozené a dokonce i žádoucí. V době lovců mamutů to však rozhodně nebyl společenský problém. Při pohybu (v tomto případě při běhu, ale tento problém může postihnout i jinou sportovní oblast) dochází v těle k přerozdělení krve, která proudí zvláště k zaměstnaným svalům.

Dochází k většímu či menšímu nedokrvení střeva a mimo jiné i k opakovaným mechanickým traumatům (hýbání, natřasání). To vede k uvolnění celé řady tzv. tkáňových působků (například tkáňový peptid) a průchod potravy střevem se výrazně zrychlí. Dalším spouštěcím faktorem je i výrazná dehydratace, zvýšená tělesná teplota a stres.

Co problém ještě zhoršuje?

Problém ještě více zhorší příjem vyššího množství vlákniny, kofeinu a některých sladidel (problém mohou být i iontové nápoje slazené právě některými nevhodnými sladidly). Přispět k běžeckému průjmu mohou i některé doplňky stravy a jídla, která vám nějakým způsobem zkrátka nesednou. Paula před maratonem jedla grilovaného lososa. Situaci může zhoršit i předzávodní stres. Nemusí jít vždy pouze o jednu chybu, ale kombinaci několika faktorů.

Rady, jak předejít nutkání na velkou při běhu

  • Před během se pořádně vyprázdněte

  • Vyzkoušejte si běh nanečisto s možností odskočit si v případě nutnosti na toaletu

  • Upravte svou stravu – množství vlákniny, sledujte, zda nemáte nějakou intoleranci či alergii na určitou potravinu, vynechte umělá sladidla a kofein (kofein = dobře známé projímadlo)

  • Pozor na umělá sladidla, především na sorbitol a jemu podobné – číhají ve žvýkačkách, cukrovinkách, nápojích, jogurtech

  • Před závodem neexperimentujte a jezte jen jídla, která vám sednou, omezte vlákninu

  • Pamatujte na dostatečnou hydrataci – nedostatek hydratace vede k průjmu. Během závodu nebude doplňování tak efektivní a iontové nápoje mohou způsobit průjem

  • Vyvarujte se před závodem teplých a kofeinových nápojů

Obrázky: roadrunnersports.com, womenshealthmag.com