Pravidelná konzumace tuku je prospěšná pro tělo

Fotografie: Freepik

Slovo tuk se pro nás v posledních letech stalo skoro hanlivým výrazem. Všechno je odtučněné, bez tuku, se sníženým obsahem tuku a tak dále. Tuk se stal nepřítelem číslo jedno a kdo se ho dokáže ve své stravě zbavit, ten má skoro vyhráno. Takhle jednoduché to ale není – naopak, tuky potřebujeme, a pokud jich máme ve stravě nedostatek, škaredě se to podepíše na našem zdraví.

Tuky jsou vlastně esenciální mastné kyseliny, které si ale tělo neumí samo vyrobit, a proto je musí přijímat ve stravě – jen tak budou všechny metabolické procesy v těle správně fungovat. Jediné, na co bychom měli dávat pozor, je to, aby tuky byly ze správných zdrojů – ideálně tedy ořechy, tučné ryby nebo semena.

Bez tuku se nedá hubnout

Cože? To je snad protimluv, ne? Ale vůbec ne, pokud nemáte ve stravě tuky, se štíhlým tělem se můžete rozloučit. Příjmem tuku ve stravě dochází ke zpomalení trávení, což je výhodné pro každého, kdo chce shodit nějaké to kilo.

Pomalé trávení znamená, že se dlouho budeme cítit sytí a vaše energie bude postupně čerpána ze stravy. Nehrozí vám náhlé ataky hladu a nezvladatelné chutě.

Nedostatek vitamínů

Možná už jste slyšeli, že některé vitamíny jsou rozpustné v tucích. Co přesně to znamená? Jde o to, že pokud chce vaše tělo některé vitamíny ze stravy zpracovat, je nutné konzumovat je v kombinaci s tuky, na které se naváží, a dostanou se tam, kde jsou potřeba.

Pokud tuky nepřijímáte, vitamíny se jednoduše odplaví z těla ven bez užitku. Jedná se o vitamíny A, D, E a K. Tyto vitamíny zodpovídají za spousty tělesných funkcí jako je kvalita zraku, zdravá kůže a vlasy, srážlivost krve atd.

Testosteron

Testosteron je jedním z nejdůležitějších hormonů ve svalové hmotě – a to jak pro muže, tak i pro ženy. Není pravdou, že by tento hormon byl typický pouze pro mužské pohlaví – i ženy jej nutně potřebují ke správným funkcím jejich těla. Musí být ale přítomen ve správném množství a v rovnováze s dalšími hormony.

Bylo prokázáno, že příjem tuků v potravě má vliv na hladinu testosteronu. Až 20-30 % denního kalorického příjmu bychom měli přijmout v tucích, aby naše hormonální soustava fungovala správně.

Bez tuku není zdraví

Nasycené tuky hrají velice důležitou roli v mnoha tělesných funkcích. Jsou zcela nezbytné pro udržení struktury buněk a pro funkce imunitního systému. Mají vliv na činnost hormonální soustavy, a tím i na naše reprodukční funkce. Pokud ze své stravy zcela vyřadíte tuky, pak se můžete spolehnout, že vaše tělo začne mít potíže. Nebojte se tedy do svého denního příjmu zařazovat dostatečné množství tuků z vhodných zdrojů – o váhu se bát nemusíte.

Tělo dokáže tuky dobře zpracovat a využije je k činnostem, kde jsou nezbytně potřeba. Bude-li vaše bilance příjmu a výdeje vyvážená, ani větší množství tuku ve stravě se na vaší hmotnosti negativně neodrazí.

Fotografie: Pixabay