Jednoduchá metoda na zmírnění stresu a jeho negativních dopadů na zdraví

Fotografie: Freepik

Stres je přirozená obrana organismu proti nadměrné zátěži externích vlivů, již máme zakódovanou ve své genetické struktuře. Odolnost vůči stresu se liší individuálně, obecně má však stejný mechanismus, tedy napětí svalových tkání a celková příprava organismu na rychlý běh či útok. Stresová reakce výrazně zatěžuje především kardiovaskulární systém, jehož činnost se výrazně zrychluje snahou o odbourání zvýšené produkce adrenalinu.

Zmírnit stres lze několika způsoby – nejčastěji se doporučují dechová cvičení (která zpomalí průtok krve), zvýšení svalové zátěže (chození či běh, nebo posilování) či požití různých přírodních bylinných přípravku. Kromě nich lze ovšem aplikovat také speciální techniku, jejímž prostřednictvím je dosaženo účinné zmírnění akutní stresové reakce.

Jak uvolnit naakumulovaný stres

V dnešní době nebývá stresová reakce akutní, nýbrž pomalá a dlouhodobá. Tento fakt je způsobem skutečností, že se pod tlakem obvykle nenacházíme akutně, nýbrž jej vyvolávají různé menší příčiny, které stres postupně v těle akumulují.

Akutnímu stresu podléháme pouze ve výjimečných případech, jeho úroveň je zpravidla únosná, ale může mít velmi nepříznivé účinky na naše zdraví. Pojďme se podívat na metody, které pomohou jeho působení snižovat.

Fotografie: Pixabay

Technika Su-jok

Metoda Su-jok vychází z tradiční alternativní medicíny a zaměřuje se na stimulaci akupunkturních bodů, které uvolní svalové napětí. Pokud se dostanete do stresové situace, můžete jejím prostřednictvím nahromaděný adrenalin lépe absorbovat a jak se říká „zachovat klid“.

Technika Su-jok spočívá v nahmatání aktivních bodů na končetinách (rukou i nohou) a jejich intenzivní stimulaci. Postup aplikace techniky se skládá z následujících kroků:

  1. Odstraňte všechny šperky, které máte na rukou (prsten, řetízky, náramky apod.).
  2. Rychle vytřeste obě dlaně tak, aby se v nich zvýšil průtok krve (až do chvíle, kdy je budete mít teplé).
  3. Ruce zvedněte na úroveň hrudníku a prsty jedná ruky mačkejte druhou rukou, dokud nezčervenají.
  4. Opakujte třikrát pro každou ruku.
  5. Poté palcem pravé ruky pomalu kružte v levé dlani (postupně po celé její ploše) ve směru hodinových ručiček 5-10 minut.
  6. Poté zopakujte kroužení také na pravé dlani.

Po realizaci této techniky by se měl stres velmi rychle odbourat. Při její aplikaci je důležité, abyste seděli a soustředili se na dýchání. Zároveň můžete pohybovat hlavou do stran, to uleví ztuhnutí krční páteře.

Technika pro zmírnění nespavosti ze stresu

Nemůžete-li kvůli napětí spát, můžete aplikovat následující postup:

  1. Lehněte si rovně na záda a zavřete oči.
  2. Pomalu zkřižte ruce na hrudi a chyťte se za ramena (obejměte se).
  3. V poloze vydržte, dokud neusnete.

Kromě této metody můžete ulevit od stresu také chozením ve studené vodě – napusťte si do vany nebo větší mísy s rovným dnem studenou vodu tak, abyste ji měli po kotníky.

Nevyhovuje-li vám příliš studená voda, můžete začít v teplé a postupně teplotu snižovat. Ve vodě nechoďte déle než 3 minuty a nohy následně ohřejte chůzí po teplé podlaze nebo podložce. Spánek můžete podpořit také vypitím sklenice teplé vody před spaním, která pomůže zmírnit účinky adrenalinu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]