Hubnutí je snazší, když nemáte přehnané cíle a dodržujete základní pravidla

930607780

Kdo boje s váhou je hubnutí na pořádku každého dne. Neustálé přemáhání, odepírání si jídla, snaha pravidelně se hýbat. Kolotoč, který ale nefunguje, a vy stále nedokážete zhubnout. Zaručené tipy neexistují, to už určitě víte. Pokud ale máme shrnout hubnutí do několika málo tipů, zjistíme, že to vlastně není žádná věda.

Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše. Tyto tipy vám sice výsledky nezaručí, ale možná vám pomohou trochu se v celé té problematice zorientovat a uvědomit si, co je vlastně důležité.

Realistická očekávání

Hubnutí v první řadě musí být zdravé, a proto je nutné hubnout pomalu a postupně. Abyste zhubli jedno kilo za týden, musíte snížit denní příjem asi o 500 kcal (2 000 kJ) nebo je spálit navíc. V praxi to může znamenat například hodinu běhu denně nebo zkonzumovat až o třetinu méně potravin, než jíte běžně. Shodit kilo týdně je realistické, ale je to poměrně rychlé hubnutí, dejte si klidně postupnější cíle.

Omezte sacharidy

Sacharidy jsou základním zdrojem energie, pokud nejsou využity, jsou automaticky uloženy do tukových zásob. Prvním krokem tedy může být snížení příjmu právě sacharidů. Co můžete udělat ještě dnes? Omezte například bílé pečivo a cukr. Není dobré vynechávat sacharidy, ale na nějakou dobu je možné je omezit. Bílé pečivo nahraďte kvalitním celozrnným pečivem, omezte přílohy a vynechte i sladké potraviny. Nadměrná konzumace cukru totiž často stojí i za nafouklým břichem. Méně sladkého tak znamená plošší břicho a samozřejmě i další zdravotní benefity – třeba hezčí a mladší pleť.

Přidejte zeleninu

Když omezíte sacharidy, najednou se vám v jídelníčku udělá spousta místa pro zeleninu. Namísto rýže či těstovin si k masu dopřejte zeleninu – čerstvou, dušenou, grilovanou apod. Pozor ale – ve stejném množství si rozhodně nedopřávejte ovoce. To totiž obsahuje velké množství cukru, které by vaše dietní snahy zcela zlikvidovalo. Dopřejte si velké salátové mísy s balkánským sýrem, kuřecím masem nebo vajíčky.

Zapracujte na pohybu

Určitě vám je jasné, že bez pohybu to nepůjde. Nezačínejte ale příliš zhurta – postačí spíše svižná chůze, lehké posilování, žádné příliš intenzivní cvičení, které vás zcela vyčerpá.  Je lepší cvičit pomaleji, ale raději déle. Hodinová procházka udělá větší rozdíl než intenzivní 15 minutové cvičení.

Pryč s přebytečnou vodou

Možná je vaše váha z velké části tvořena zadrženou vodou. Největší množství vody z těla vyženete tím, že budete dostatečně pít – to znamená přibližně dva až tři litry vody denně. Díky tomu se vám ale podaří také vyplavit z těla spoustu odpadních látek, které mimo jiné mohou bránit ve shazování váhy. K detoxikaci pomůže třeba i obyčejný kopřivový čaj. Pomáhá odvodňovat a podporuje produkci hormonů důležitých pro spalování tuků.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]