Sledujte své tělo, tyto signály mohou napovídat, že máte v těle krevní sraženinu

Co je vlastně krevní sraženina, je to něco jako „želé“ a je to konečný produkt hemostázy. Vzniká koagulací krve a tato tvorba je nezbytná pro zastavení nepřetržitého průtoku krve v případě poškození jakékoli krevní cévy. Někdy však krev začíná koagulovat, i když to není vůbec nutné. To má pak za následek diskontinuální průtok krve, který vede až k mrtvici.

Uklidnit nás částečně může to, že lidské tělo nám obvykle naznačuje předem, že může být někde problém jménem sraženina a budeme tak mít čas na její odstranění. V tomto článku si prozradíme osm signálů, které vám tělo předem dává.

Sledujte své nohy
1. Nohy jsou nejběžnější částí těla, která je nejvíce ohrožena tvorbou sraženin. Jakmile si všimnete otoku nebo zvýšené citlivosti nohy, pak je velmi pravděpodobné, že by se mohlo jednat o sraženinu.

2. Další signálem může být změna barvy nohou. Pokud si všimnete, že noha změnila svou barvu, může to být v důsledku ucpání krevní sraženinou. Na noze se mohou objevit různé červené nebo až fialové fleky.

Krevní sraženina v srdci
3. Když se krevní sraženina nachází v oblasti srdce, můžete mít potíže s dýcháním a neobvyklý tlak na hrudníku.

Sraženina v břiše
4. Tyto příznaky se mohou zaměnit se střevní virózou, ale pokud se tento stav opakuje, pak to může být díky krevní sraženině. Je-li v cévě krevní sraženina, která dodává krev do střeva, pak pravděpodobně pocítíte nevolnost, bolesti břicha a krev ve stolici. Tento stav se nazývá Mesenterická ischemie.

01

Žilní zánět
5. Tento stav se nazývá taky flebitida, v tomto stavu se tvoří mnoho abnormálních krevních sraženin. Kůže se v místech, kde je krevní sraženina, stává oteklou, jemnou a červenou. Krevní sraženiny mohou také tvořit modrou hrudku v postižené žíle. Projevuje se zarudlým, bolestivým, horkým pruhem sledujícím průběh povrchové žíly.

Sraženina v sítnici
6. Pokud máte pocit, že vidíte hůř, tak důvodem může být, že je průtok krve v arterii sítnice blokován sraženinou a ta může za částečnou nebo úplnou slepotu. Sraženiny v mozkové tepně mohou také způsobit závratě a potíže při stání nebo chůzi.

Sraženina v mozku
7. Sraženina v mozku je příčinou ztráty řeči a zraku, slabostí, paralýzou jedné strany těla. Tyto stavy vyžadují naléhavou pozornost, protože jsou to příznaky mozkové mrtvice. Proto jakmile něco z těchto stavů pocítíte, vyhledejte pro jistotu odbornou pomoc.

Sraženina v plících
8. Pokud se objeví extrémní bolest na hrudi, pocení, horečka, bušení srdce, kašel s krví, tak to jsou symptomy sraženiny plících.

Zdroj: express.co.uk