Příčiny častějšího vzniku modřin na těle, které by neměl nikdo za žádných okolností ignorovat

Fotografie: Depositphotos

Pokud se vám na těle dělají modřiny častěji, než je obvyklé, rozhodně byste tento příznak neměli nechávat bez povšimnutí. Zde najdete jeho možné příčiny.

Se vznikem modřiny se pravděpodobně setkal naprosto každý. Tyto modré skvrny vznikají nejčastěji při nárazech nebo poraněních, kdy dochází k tlaku na cévy a jejich prasknutí, což vede k výtoku krve pod kůži. Pokud se však u vás tento nevzhledný problém vyskytuje velmi často, snadno a trvá dlouho, než se zahojí, mohlo by se jednat o příznak závažnějších zdravotních potíží, říká lékařka Corinne O’Keefe Osborn.

Onemocnění jater

Onemocnění jater (cirhóza) brání tomuto důležitému orgánu uvolňovat bílkoviny potřebné ke srážení krve. V důsledku toho může vést ke žloutnutí kůže, objevuje se svědění, moč ztmavne a nohy mají tendenci otékat. Spolu s těmito příznaky také může docházet ke snadnější tvorbě modřin a dlouhé době jejich hojení. Nejvíce náchylní k tomuto problému jsou především alkoholici.

Poruchy srážlivosti krve

Jedná se především o dědičná onemocnění, jako je Von Willebrandova choroba, která narušují srážlivost krve a v některých případech se důsledkem jejich rozvoje nemusí krev srážet vůbec. To může dále vést k nadměrnému krvácení nebo dokonce k prodlouženému krvácení po úrazu nebo operaci a snadnější tvorbě modřin pod kůži.

Fotografie: Pixabay

Nedostatek některých vitamínů

Modřiny mohou být také důsledkem nedostatku některých vitamínů, jako je například vitamín C, jehož příjem je velmi důležitý pro udržení pevných cév. Stejně tak nebezpečný může být také nedostatek vitamínu K, který podporuje srážlivost krve. V obou případech je proto nutné jíst vhodné potraviny na tyto nezbytné prvky nebo jejich hladinu doplnit pomocí vhodných doplňků stravy.

Leukémie

K příliš časté tvorbě modřin může docházet také v důsledku leukémie, rakoviny krve. Ta totiž ovlivňuje kostní dřeň a krevní oběh v těle, přičemž může také způsobovat časté krvácení dásní.

Vaskulitida

Vaskulitida je termín, kterým se označují stavy způsobené zánětem cév. Ty mohou vést k mnohem častějšímu výskytu nejen modřin, ale také vředů, necitlivosti končetin a často způsobují dušnost.

Porfyrie

Porfyrie je syndrom, který způsobuje krvácení z kapilár a vede k výskytu purpurové vyrážky, která bývá charakterizována krvácejícími skvrnami, menšími nebo většími petechiemi, (respektive ekchymózami). Ty způsobují malé krevní cévy, které na rozdíl od erytému, angiomů a teleangiektázií tlakem nemizí. Toto onemocnění lze také rozdělit na trombocytopenické a vaskulární, přičemž obě varianty postihují asi 10% lidí starších 50 let.

Léky

Některé léky, včetně antidepresiv a antikoagulancií (aspirin), mohou ovlivnit srážlivost krve a vést k vyššímu riziku vzniku modřin. Často totiž narušují křehčí cévy, které snadněji praskají a vytékají pod kůži.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]