Slaniny se bát nemusíte. Přinášíme pět důvodů, které vás přesvědčí o tom, že slanina není takový strašák

Zima je za dveřmi a s ní přichází i zvýšená konzumace živočišných produktů, kde mimo jiné patří také slanina. Většina lidí hlídající si svou váhu se však právě slanině vyhýbá už z důvodů, že možná slyšeli o škodlivosti tuků. Jenže není tuk, jako tuk. Jak si na tom stojí slanina?

Slanina samozřejmě tuk obsahuje, ale nachází se v něm vitamíny A, D, E i karoten a pomáhá posilovat obranyschopnost těla. Slaniny se vlastně vůbec bát nemusíte, pokud ji budete konzumovat v přiměřené míře. Špatná není slanina, ale množství, které lidé konzumují. Nakonec ne nadarmo se praví – všeho moc škodí. Budete-li slaninu konzumovat v rozumném množství, získáte z ní jen prospěch.

1. Způsobuje tuk obezitu?

Není tak úplně pravdou, že obezitu způsobuje tuk. Obezitu způsobuje obžerství. Nejsou to ani tuky ani sacharidy, ale nekontrolovatelné množství a neschopnost poslouchat své tělo, že už má dost. Tuk je nutnost a lidské tělo ho potřebuje. Doporučená denní dávka slaniny u zdravého člověka s normální váhou je 10 až 30 gramů.

2. Slanina je těžké jídlo

Není pravdou, že slanina je těžké jídlo. Zdravým lidem vůbec žádné zažívací problémy nezpůsobuje. Slanina se v těle rozpouští podle teploty našeho těla. Pravdou však je, že není vhodná pro osoby trpící nadměrnou produkcí žluči.

3. Nachází se v ní množství cholesterolu

Samozřejmě, že slanina obsahuje cholesterol, ale ne nějak dramatické množství. Na 100 gramů slaniny připadá cca 70 až 100 mg cholesterolu. Jiné typy masa obsahují cholesterolu mnohem více. Navíc odborníci již dlouhou dobu potvrzují, že množství cholesterolu v krvi i tkáních nezávisí na konzumaci slaniny, ale celkovém životním stylu a stravovacích návycích.

4. Je slanina s chlebem opravdu tak špatná?

Co si budeme povídat. Slanina a chleba je velice chutná kombinace, která tělu vůbec neškodí, pokud nejde o pečivo z bílé mouky. Celozrnné pečivo, slanina a zelenina je skvělou volbou na energeticky vydatnou a dobrou snídani.

5. Proč jíst slaninu?

  • Je vydatná
  • Obsahuje vitamíny skupiny B
  • Lidé konzumují slaninu od starověku
  • Je bohatá na bílkoviny
  • Obsahuje minerály
  • Snižuje hladinu cukru v krvi
  • Pomáhá s hubnutím
  • Pomáhá stimulovat mozek – vzbuzuje pocity štěstí
  • Čím bohatší snídaně – tím sytější během dne budete

Pamatujte, že jídlo se nedělí na dobré a špatné, ale na hodně nebo málo. Přiměřená konzumace čehokoliv lidem neškodí. Škodí jen nadměrné množství. Slanina dodá tělu energii, na základě čehož ubude potřeba dodávat tělu energii prostřednictvím sladkostí. Pokud slanina nepatří k vašim favoritům, pak s ní ani začínat nemusíte. Jestliže ji však nejíte pouze ze strachu, pak je to strach zbytečný. Stačí se zaměřit jen na rozumné množství.

Obrázek: pixabay.com