Vitamín, který zabraňuje ukládání vápníku v tepnách a předchází ateroskleróze. Zajistěte tělu jeho dostatek

Fotografie: Pixabay

Jistě jste již slyšeli o tom, že vitamín D je prospěšný pro kosti a zuby. Navíc má důležitou roli v imunitě, která zahrnuje prevenci rakoviny a udržení zdraví kardiovaskulárního systému.

Doplňování vitamínu D by mělo být samozřejmostí. V závislosti na nedostatku a na zdraví pacienta je možné podávat dávky mezi 1 000 a 4 000 IU denně. Stejně tak jako o vitamínu D by se však mělo hovořit o vitamínu K2, který s vitamínem D souvisí. Vitamín K2 mimo jiné způsobuje ukládání vápníku v kostech a brání nástupu aterosklerózy.

Kde najdeme vitamín K2

Důležitým zdrojem vitamínu K2 je nakládaná zelenina ve slaném nálevu. Je tedy vhodné konzumovat tradiční nakládané zelí a jakoukoliv jinou nakládanou zeleninu ve slaném nálevu. Vitamín K2 najdete také v mléčných výrobcích s vysokým obsahem tuku z krav krmených trávou. Obsahují ho také žloutky, játra a další potraviny. Jde o vitamín rozpustný v tucích. Denní dávka vitamínu K2, kterou lze užívat jako doplněk stravy z tablet, je 100 mcg.

Fotografie: Pixabay

Dnešní strava bohužel neposkytuje dostatečné množství tohoto vitamínu. Z toho důvodu je potřeba ho doplňovat, stejně jako je tomu u vitamínu D. Důležité je, že vitamín K2 dostane vápník na správná místa v těle. Přináší ho tedy do kostí a také čistí tepny od nadbytečného vápníku, který by mohl ublížit. Vitamín K2 je nejlepší formou vitamínu K. Nejsnadněji se vstřebává a zasáhne každou část vašeho těla a zůstane tam delší dobu.

Kde najdeme vitamín D a k čemu nám pomáhá

Vitamín D nám poskytuje sluníčko. Bohužel však ne v množství, které naše tělo potřebuje. Obsažený je však také v tučných rybách jako je losos, treska, makrela nebo sardinky. Obsahují ho také vejce, máslo nebo játra. Kromě živočišných produktů ho najdete například v lišejníku. Doplňovat ho můžete také tabletami nebo kapkami. Na trhu je mnoho dostupných variant vhodných pro miminka i dospělé jedince. Stačí si jen vybrat.

Fotografie: Pixabay

Vitamín D působí protizánětlivě a protivirově. Reguluje hladinu vápníku a fosfátů v krvi. Navíc pomáhá správnému fungování hormonálního systému a napomáhá také ochraně kardiovaskulárního systému. Má velký vliv na plodnost a řídí naše geny. Preventivně působí proti vzniku těhotenské cukrovky a preeklampsie. Mimo jiné přispívá ke zlepšení nálady. Pokud nemáme dostatek vitamínu D, může to ovlivnit fungování našeho těla i naši psychiku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]