Signály, podle kterých bezpečně poznáte, že vaše tělo má problémy s trávením masa

Fotografie: Depositphotos

Maso má spoustu živin pro lidské tělo. Někdy ho však organismus nemůže vstřebat, například v důsledku přejídání se touto potravinou.

Stejně jako u jiného jídla je důležité i u masa dodržovat základní pravidla konzumace. Tou by pochopitelně měla být střídmost. Přejídání se masem totiž může mít mnoho nebezpečných následků. Pokud vaše tělo nemůže optimálně strávit maso nebo jiné potraviny, dá vám to vědět hned několika způsoby. Signály vašeho těla není radno podceňovat, jelikož by to mohlo přinést další zdravotní potíže, říká lékař Saurabh Sethi.

Můžete mít zácpu

Jestliže jíte mnoho tučného masa, můžete trpět zácpou. Konzumace tučných jídel je pro tělo opravdu náročná. Tělo tuky zpracovává velmi pomalu. Červené maso je navíc chudé na vlákninu. Podle výživových poradců stačí zkonzumovat 100 až 200 gramů červeného masa za týden. Důležité je k masu konzumovat také zeleninu nebo jiné potraviny bohaté na vlákninu.

Sníte vydatný masový sendvič a za chvíli máte hlad? Je to známka toho, že konzumujete hodně bílkovin, ale málo vlákniny. Z toho důvodu vám klesne hladina cukru v krvi a vy máte opět chuť na jídlo. Pokud máte hlad, raději sáhněte po jogurtu s ovocem. Známkou nadbytku masa ve stravě mohou být i tmavé kruhy pod očima. Je to známka hromadění toxinů ve vašem těle.

Pozor na vysoký tlak

Zpracované masné výrobky mohou být příčinou vysokého krevního tlaku. Obsahují totiž velké množství soli. Ke vzniku vysokého tlaku však mohou přispívat také masa s velkým obsahem nasycených tuků. Opět pomůže konzumace ovoce a zeleniny. Známkou toho, že tělo nezvládá rozkládat maso, může být i zápach z úst. Pak pomohou doplňky stravy, které podporují trávení.

Fotografie: Pexels

Nesprávné trávení masa může být také příčinou častějšího onemocnění. Může totiž ovlivnit imunitu. Po konzumaci velkého množství masa můžete také pocítit únavu. Kromě toho se může objevit slabost nebo malátnost. Opět se tak ukazuje, že místo velkého množství masa se vyplatí konzumovat osvěžující zeleninu, která je bohatá na vitamíny. A jako bonus vám dodá více energie.

Nevolnosti a plynatost

Pokud se vám po konzumaci většího množství masa dělá nevolno, může to naznačovat, že je pro vaše tělo opravdu těžké ho strávit, ačkoli se organismus velmi snaží. I v tomto případě není jiná rada než alespoň část masa nahradit zeleninou. Můžete si například dát přírodní kuřecí řízek se zeleninovým salátem. S takovým jídlem si určitě váš organismus poradí mnohem snáze než se samotným masem.

V případě, že má vaše tělo potíže s trávením potravy, je jedním z nejnápadnějších příznaků nadýmání. Pamatujte si, že zejména tučné maso zpomaluje trávení. Pokud často jíte tučné maso, můžete se s nadýmáním potýkat dlouhodobě. V takovém případě je lepší tučné maso vyměnit za kuřecí nebo krůtí maso, případně ryby. Do stravy zařaďte také zeleninu a pomalu se vstřebávající sacharidy.

Zdroj: Healthline, Healthline