Šalvějový olej a jeho zázračné účinky

Historické prameny dokazují, že Řekové a Římané chovali šalvěj ve velké oblibě, dokonce ji považovali za posvátnou. Šalvěj se používala k ochraně masa a zamezení kažení jiných potravin. Podle historických údajů byl šalvějový olej od nepaměti považován za dobrý pro mysl i tělo.

Existují dva druhy šalvějového esenciálního oleje. Jeden je esenciální olej z muškátové šalvěje a druhý z šalvěje lékařské. Svými vlastnostmi se od sebe navzájem liší, přestože jde v obou případech o šalvějový olej žlutozelené barvy.

Dva druhy šalvějového oleje

Olej ze šalvěje lékařské má silnou kořenitou vůni, zatímco olej z šalvěje muškátové má nasládlou ořechovou vůni. Vzhledem k tomu, že šalvějový olej může vyvolat u některých jedinců přecitlivělost, je častěji používaným olejem – olej z šalvěje muškátové, právě pro jeho jemnější vlastnosti. Tento olej má nespočet využití. Od trávicích potíží, přes péči o pokožku.

Šalvějový olej a zdraví

Jak jsme již zmínili, šalvějový olej může pomoci od problémů s trávením, ale i respiračním onemocněním, kašli, menstruačními těžkostmi, přes kožní problémy a houbové infekce, pomáhá zmírnit zácpu. Je to silný antioxidant a chrání před poškozením volnými radikály.

Šalvějový olej je schopný bojovat s houbovou infekcí jak uvnitř, tak zvenčí. Mimo to působí i preventivně, proto je vhodný na různá poranění, jako jsou škrábance apod. Díky tomu zabrání infekci, navíc pomáhá při rychlejším hojení.

Pro krásné vlasy a pokožku

Šalvěj je v kosmetice často využívána a nezřídka se s ní setkáte v přípravcích proti lupům. Díky jeho čistícím schopnostem je výtečný nejen na vlasy, ale i pokožku, kde účinně bojuje s povolenou kůží a příznaky stárnutí. Pomáhá předcházet vráskám, jizvám a dalším nežádoucím změnám na pokožce.

Relaxace

V aromaterapii se často používá na podnícení mysli a účinně zahání deprese i duševní vyčerpání. Je to mírný přírodní stimulant.

Obrázek: pixabay.com