Osvědčené tipy, jak se dožít vysokého věku a být stále fit

I když existují onemocnění, které mohou propuknout v jakémkoli věku a bez ohledu na životní styl, z velké části máme své zdraví v rukou my sami. Abychom se dožili vysokého věku, existují tipy, co vše pro to lze udělat. Předně se to týká bezpochyby stravy, ale nejen zdravé potraviny nám zaručí dlouhověkost. Pojďme se podívat na tipy, které sestavili odborníci a mohou pomoci i vám.

Je až s podivem, že lidé, kteří se dožívají vysokého věku nepočítají kalorie a nedrží žádné diety. Pouze si osvojili některé návyky, které vám právě dnes prozradíme.

1. Rostlinná strava

Až 95% jejich stravy zahrnuje ovoce, zeleninu a bylinky. Čerstvé, ale klidně i zavařené, když nestihnou úrodu konzumovat. Za úplně nejlepší lze považovat zelenolistou zeleninu. V jídelníčku nechybí pravidelně i fermentovaná zelenina.

2. Maso jen občas

Nemusíte se masa úplně vzdávat. Ale konzumace masa by měla být velmi střídmá. Stačí jednou týdně porce do 150 gramů. Lépe je dát přednost masu z domácího chovu.

3. Konzumujte ryby

Zatímco maso se doporučuje jíst jednou týdně, maximálně 2x do týdne, ryby můžete jíst denně či obden. Ovšem není ryba jako ryba. Na ty mořské pozor, mohou obsahovat stopy rtuti.

4. Omezení mléčných výrobků

Kravské mléčné výrobky lze snadno vyměnit za ovčí, kozí. Kravské mléko se nedoporučuje vůbec. To je možné nahradit i rostlinnými mléky. Co je však pro zdraví prospěšné, jsou fermentované výrobky: jogurt, kyška, kefír apod. Týká se to pouze omezení, vyloučit ze stravy mléčné výrobky úplně nemusíte. Máte obavu, že vám bude chybět vápník? Zařaďte do stravy bohatý přírodní zdroj vápníku – mák.

5. Nezapomínejte na luštěniny

Luštěniny by měly být v jídelníčku denně v množství půl šálku. Jsou zdrojem cenných bílkovin, komplexních sacharidů, vlákniny.

6. Celozrnné pečivo

Obyčejný chléb z bílé mouky zkuste vyměnit za celozrnnou variantu, kde nechybí i semínka. Uděláte pro své zažívání a své zdraví to nejlepší. Zapomeňte na pšenici, je-li to trochu možné. Anebo si pečte doma a mějte pod kontrolou množství té či oné mouky.

7. Méně cukru

Všichni víme, že hodně cukru ve stravě je katastrofa. Cukr dokáže na našem zdraví napáchat nesmírné škody. Čaj si oslaďte medem a chutě zažeňte třeba kouskem ovoce.

8. Oříšky a semínka

Ve zdravé stravě by rozhodně neměly chybět ořechy a semena. Samozřejmě nesolené, nepražené. Pravidelnou a umírněnou konzumací ořechů a semen lze snížit riziko předčasného úmrtí o 20%.

9. Pitný režim

Je nutné pravidelně hydratovat tělo, ovšem čistou vodou ideálně. Žádné slazené limonády nebo přislazované čaje. Do vody si můžete pro zpestření chuti přidat plátky pomeranče, citronu, jahody, salátovou okurku, mátu, bazalku atd.

10. Alkohol střídmě

Alkohol v umírněném množství nevadí. Někteří odborníci jej dokonce doporučují. Ovšem stačí sklenička piva nebo sklenička vína za den. A to ještě ne každý den. Za ideální se považuje 1 sklenička piva nebo vína 2x nebo 3x do týdne.

11. Proteiny

Teď nemáme na mysli koktejl z proteinového prášku, ale čistě přírodní zdroje. Bílkoviny obsahují ořechy, semena, vejce, luštěniny. Dbejte na pestrou a rozmanitou stravu, neustrňte ve stereotypu.

12. Jezte méně

Jedním z důležitých klíčů ke zdravému, dlouhému a spokojenému životu je střídmost. Nepotřebujete počítat kalorie, stačí se řídit zdravým selským rozumem. Jídelníček by měl být zdravý, bohatý na vlákninu, komplexní sacharidy, bílkoviny, vitamíny, minerály. V podstatě vše už zaznělo výše – ovoce, zelenina, ryby, luštěniny, celá zrna, ořechy a semena, méně masa. Nižší energetický příjem dokáže prodloužit lidem život. Vhodné jsou i občasné půsty.

13. Dostatečně spěte

Spánek dlouhý 7 až 9 hodin je údajně ideální. Doporučuje se natrénovat si chození do postele kolem desáté hodiny večer. Ponocování do zdravého životního stylu, který prodlužuje život nepatří.

14. Hýbejte se

V neposlední řadě je důležitý pohyb. Chůze, běh, skákání, šplhání – k tomu byl člověk zrozen. A bez pravidelného pohybu to zkrátka nepůjde, pokud chcete být zdraví, vitální, spokojení a žít dlouho.