Recept na domácí limonádu pro zmírnění stresu a depresí. Stresu vás zbaví kurkuma…

Kurkuma, Curcuma longa / Curcuma domestica, je rostlina, která byla po staletí používána v tradiční čínské a ajurvédské medicíně a je jednou z nejsilnějších přírodních léčiv.

Kurkuma má silné léčivé vlastnosti, které byly shledány užitečnými v případě nesčetných zdravotních problémů, jako jsou: amenorea (vynechání menstruace – minimálně dvou cyklů), horečka, žlučové kameny, bolesti hlavy, anémie, rakovina, Alzheimerova choroba, nachlazení, konjunktivitida (zánět spojivek), diabetes, roztroušená skleróza, HIV / AIDS průjem, otoky, hemoroidy, záněty, syndrom dráždivého tračníku (IBS), onemocnění jater, zánět kloubů, osteoartritida, bronchitida, bursitida (bolestivý zánět tíhového váčku), pohlavně přenosné nemoci (např. hepatitida C, herpes genitálií), infekce močových cest, artritida, ateroskleróza, a další.

Zázračná kurkuma 

Kurkuma byla také vědecky shledána jako vynikající prostředek pro zlepšení kognitivních funkcí a duševního zdraví, protože její aktivní složka – kurkumin, zlepšuje náladu, zmírňuje stres a léčí depresi.

Kurkumin je polyfenol, který úspěšně redukuje markery zánětu. Robert J. Hedaya, MD, psychiatr a klinický profesor psychiatrie v Georgetown University Medical Center, vysvětluje, že zánět ovlivňuje hormony a další neurotransmitery v mozku a snižuje hladiny serotoninu, což způsobuje úzkost a deprese, stejně jako problémy s pamětí. Zvyšuje také hladiny dopaminu a přispívá k agitaci a úzkosti.

Studie z roku 2010 publikovaná v časopise Immunology ukázala, že chronická aktivace imunitního systému je společným rysem neurodegenerativních onemocnění, traumat, ischemie, infekcí a imunitně zprostředkovaných poruch. Na druhé straně, kurkumin má silné antidepresivní a anti-úzkostné účinky, které normalizují specifické fyziologické cesty, zvyšují hladiny serotoninu a snižují stresové hormony.

Proto vám přinášíme recept na lahodnou domácí limonádu z kurkumy, která dokáže snížit stres a úzkost.

Potřebné ingredience

  • 4 lžíce strouhaného kořene kurkumy (nemáte-li kořen, použijte sušený kurkumový prášek 2 lžičky)

  • ½ šálku čerstvé citronové šťávy

  • ½ šálku čerstvé pomerančové šťávy

  • 5 šálků vody

  • 3 lžíce kvalitního medu

  • 2 lžičky strouhaného kořene zázvoru

  • Špetka pepře (pepř umocňuje účinky kurkuminu)

Postup na limonádu

Převařte vodu, zamíchejte do ní kurkumu, zázvor a špetku pepře, jakmile voda nebude horká, přidejte další ingredience: med, šťávu z citronu a pomeranče. Nechte vychladit a můžete si vychutnat výtečnou limonádu, která má uklidňující účinky. 

Obrázky: pixabay.com