Parestézie neboli necitlivost a brnění v rukou: Může se jednat i o příznak stlačených nervů

Fotografie: Depositphotos

Příčiny necitlivosti a brnění mohou být různé, od příliš dlouhého sezení v jedné poloze přes kousnutí hmyzem až po roztroušenou sklerózu. Některé příčiny mohou vyžadovat neodkladnou péči.

Necitlivost a mravenčení jsou neobvyklé pocity píchání, které se mohou vyskytnout v kterékoli části těla. Lidé si těchto pocitů obvykle všímají ve svých rukou, nohou, chodidlech a ramenech. Lékařský termín pro necitlivost a brnění je parestézie. Necitlivost a brnění může způsobit mnoho věcí, včetně sezení se zkříženýma nohama nebo usínání na ruce. Někdy necitlivost a brnění přetrvávají a není zřejmá žádná příčina těchto pocitů. Mohou to být příznaky nějakého onemocnění, například roztroušené sklerózy, nebo zranění, říká doktorka Angelica Balingit.

Jaké jsou příčiny necitlivosti a brnění?

Věci, které děláte každý den, někdy mohou způsobit necitlivost, včetně dlouhého stání nebo sezení v jedné poloze, sezení se zkříženýma nohama nebo usínání na ruce. Tyto příklady vytvářejí tlak na nervy, ale jakmile se pohnete, necitlivost se zlepší. Možných příčin necitlivosti a brnění je celá řada a patří mezi ně např.:

  • Stlačení nervu: Necitlivost a brnění mohou být způsobeny stlačením nervu v důsledku špatného držení těla, dlouhodobého sezení v nevhodné poloze nebo zranění.
  • Syndrom karpálního tunelu: Jedná se o stav, kdy je stlačen nerv v karpálním tunelu na zápěstí, což způsobuje necitlivost a brnění v rukou a prstech.
  • Krátkodobé stlačení nervu: Například „ulnární nervový stisk“ při dlouhodobém sklonu hlavy nebo lokte může způsobit brnění v paži a prstech.
  • Diabetická neuropatie: U osob s diabetem může vysoká hladina cukru v krvi poškodit nervy, což vede k necitlivosti a brnění v rukách a nohách.
  • Vertebrogenní příčiny: Problémy s páteří, jako jsou vyhřezlé disky nebo osteoartritida páteře, mohou tlakem na nervy způsobovat necitlivost a brnění v různých částech těla.
  • Nedostatek vitamínů a minerálů: Nedostatek vitamínů B12 a B6 nebo nízká hladina hořčíku mohou mít za následek poškození nervů, což může způsobit necitlivost.
ruka brnění
Fotografie: Freepik

Jak tomu předejít?

Pokud trpíte necitlivostí a brněním, je důležité podívat se na možné příčiny těchto příznaků a zvolit vhodnou léčbu. Jestliže jsou příznaky způsobeny stlačením nervu, je dobré změnit polohu těla, pravidelně se rozpohybovat a cvičit, aby se uvolnil tlak na nervy a zlepšil průtok krve. Důležité je také sledovat hladiny cukru v krvi, zejména u osob s diabetem, a dodržovat doporučení lékaře ohledně správného léčení diabetu.

Pokud trávíte dlouhé hodiny v jedné poloze, například seděním u počítače, snažte se pravidelně vstávat, protahovat se, a odlehčovat tím tlak na nervy. Kromě toho je důležité začlenit do své stravy potraviny bohaté na vitamíny B12 a B6 a minerál hořčík, které mohou pomoci udržet nervový systém zdravý. Pokud tato opatření nepomohou a necitlivost a brnění přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]