Zázračná kurkuma. Dopřejte si ji klidně denně a zapomeňte na nemoci

Kurkuma se dostává do povědomí. O tomto koření se v poslední době mluví v řadě souvislostí. Toto koření bylo pro středoevropskou kuchyni znovuobjeveno teprve docela nedávno, ale už teď se ukazuje, že dokáže nejen skvěle dochutit pokrm, ale také pomoci s léčbou řady neduhů.

Kurkuma je běžný název pro podzemní oddenek asijské rostliny kurkumovníku dlouhého, podobného zázvoru. Nejznámější je ve formě žluto-oranžového koření užívaného především v marockých a indických pokrmech, kterým dodává jemnou, aromatickou, lehce nahořklou chuť a zářivě žlutou barvu. Kurkuma je velice všestranným lékem, který může pomoci při řadě potíží. Používá se proti zánětům, k léčbě kožních problémů, k posílení imunitní funkce jater a také k podpoře hubnutí. Všechna tato využití mají pevnou vědeckou základnu, není to tedy nějaký výmysl babek kořenářek.

Bolest nemá šanci

Hlavní využití najde kurkuma při zmírnění zánětů a bolesti. Kurkuma potlačuje produkci řady zánětlivých chemikálií a přináší úlevu například od bolesti kloubů či lupénky. Konečně existuje tedy něco, co vám nahradí typické léky proti bolesti, které dráždí žaludek a z dlouhodobého hlediska jsou škodlivé. Řada studií naznačuje, že kurkumin je stejně účinný jako protizánětlivá léčiva. Pokud s kurkumou začínáte, doporučuje se používat ji podpůrně k menším dávkám léků proti bolesti a postupně zcela přejít na kurkumu.

Vstřebatelnost

Pro vědce ale hlavní problém představuje vstřebatelnost. Zásadním problémem konzumace kurkumy ve stravě totiž je, že se do krevního oběhu vstřebá pouze 1 % obsaženého kurkuminu. Je to dáno tím, že kurkumin není rozpustný ve vodě. Jak tedy kurkumu užívat, abychom její účinky mohli skutečně pocítit? Vyzkoušet můžete jednu z těchto možností:

  • Zkuste kurkumu kombinovat s něčím, co zabrání jeho trávení skrze střevní stěny. Za výborného pomocníka lze v tomto směru považovat pepř. Když tedy připravujete pokrm s kurkumou, neopomeňte přidat i špetku pepře.
  • Kurkumin je rozpustný v tucích, jeho vstřebání do krevního oběhu se dá podpořit přidáním oleje. Zkuste smíchat 1 polévkovou lžíci čerstvě nadrcené kurkumy, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžíci čerstvě namletého pepře a použijte směs do polévky, při dušení masa, do kari a dalších pokrmů.

Díky těmto postupům získáte z tohoto zázračného koření daleko více než jen chuť a barvu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]