Proč konzumovat kurkumu? Zde je jejich 7 zdravotních výhod

Milovaná sestřenice“ zázvoru – kurkuma je vlastně kořen (jako zázvor), který by v našich kuchyních neměl rozhodně chybět. Má jasně žlutooranžovou barvu, zemitou chuť s nádechem citrusové hořkosti. V indických kuchyních se bez tohoto zázraku snad ani neobejdou.

Pokrmům dodává nejen výraznější chuť, ale i barvu. Často se kurkuma přidává do těsta pro pěknější barvu, zvlášť tam, kde chybí krásná žlutá domácí vejce. Těsto pak nemá mdlou barvu. Tudíž můžete kurkumu přidat i do těsta na bábovku. Kurkuma zahrnuje nespočet zdraví prospěšných vlastností. Je to výtečný antioxidant, je antibakteriální, antivirová, protiplísňová, protizánětlivá, antikarcinogenní, antimutagenní. To by mělo být dostačující proto, abyste i vy kurkumu začali v kuchyni používat.

Poskytuje úlevu při artritidě

Kurkuma má protizánětlivé vlastnosti, které jsou nápomocné při léčbě osteoartrózy a revmatoidní artritidy. Antioxidanty také ničí volné radikály v těle, které poškozují buňky. Každý, kdo trpí tímto onemocněním, by měl každodenně konzumovat toto koření, aby se mu ulevilo od bolestí a zánětů.

Prospívá mozku

Výzkumy prokázaly, že se v tomto koření nachází sloučenina, jež podporuje opravy kmenových buněk mozku – stejné kmenové buňky, které mohou pomoci při zotavení z neurodegenerativních onemocnění, jako je mrtvice a Alzheimerova choroba.

Podporuje trávení

Kurkuma obsahuje složky, které stimulují žlučník k produkci žluči, čímž se okamžitě zvýší účinnost trávicího systému. Je také známo, že pomáhá snížit plynatost a nadýmání. Proto se kurkuma často přidává do jídel, které plynatost způsobují, ale také pod maso, protože živočišná bílkovina se dlouho tráví.

Léčebné vlastnosti

Už jsme zmínili, že kurkuma má velký výčet kladných vlastností, kde patří i antiseptické, antibakteriální vlastnosti. To znamená, že pomáhá léčit různé infekce. Použít lze i jako dezinfekční prostředek.

Další zdravotní výhody kurkumy

  • Pomáhá zvýšit imunitu

  • Detoxikuje játra

  • Zpomaluje stárnutí a nástup věkem podmíněných chronických onemocnění

Obrázky:pixabay.com