Jak zlepšit vyprazdňování – od správného sezení na toaletě přes cviky a vhodnou stravu

Vyprazdňování je jednou z každodenních potřeb člověka, funguje-li vše jak má, pak není důvod se znepokojovat. Občas se však stává, že se objeví problémy s touto potřebou spojené, tedy k vyprazdňování nedochází tak často, jak by mělo. To sebou přináší pocit nafouklého břicha, bolesti břicha a celkový nekomfort.

Aby docházelo k pravidelnému vyprazdňování, je potřeba dodržovat určitá pravidla: pít dostatek tekutin, přijímat optimální množství vlákniny, patří zde i správné sezení na toaletě. Pokud vyprazdňování nejde tak, jak bychom si přáli, musíme se zaměřit na tyto pravidla a přidat jednoduché cviky, které tento problém pomohou řešit.

Sezení na toaletě

Ačkoliv se to nezdá, poloha, kterou na toaletě zaujmeme, je důležitá. V minulosti neexistovali toalety, člověk si jednoduše dřepl. Rozdíl mezi sezením na toaletě a vykonáváním potřeby v dřepu tkví v poloze střev a uvolnění svěrače konečníku. Neříkáme, abyste si na toaletní míse dřepli, ale důležité je mít mísu ve správné výšce a zaujmout posed tak, že se mírně nakloníme dopředu. Vhodné je podložit si nohy malou stoličkou, aby kolena byla v úrovni hrudi, což už je pozice podobná dřepu, kdy máte kolena téměř na hrudi a do tvaru písmene V. 

Potraviny

Problém s vyprazdňováním pomohou řešit i některé potraviny. Patří sem například:

  • Sušené datle

  • Fíky

  • Hrušky

  • Švestky

  • Otruby

  • Dýně

  • Semínka – nejlépe fungují lněná semínka

  • Probiotické potraviny: mléčný kefír, vodní kefír, kombucha, nakládané okurky + lák z okurek

Hlavním důvodem, proč tyto a ještě i další potraviny pomáhají s vyprazdňováním je vláknina a probiotické kultury. Je vhodné konzumovat dostatek ovoce a zeleniny. Ale zase v takové míře, abyste nepřekročili doporučovaný denní limit.

Pitný režim

Pokud budete přijímat málo tekutin, rovněž hrozí riziko špatného vyprazdňování. Dbejte tedy na dodržování i tohoto pravidla. Pijte ideálně čistou vodu, sklenici zeleninové šťávy nebo mix ovoce a zeleniny, probiotické tekutiny: vodní i mléčný kefír, kombuchu, lák z okurek. Co také pomáhá je voda a lněná semínka, která vytvoří gelovou konzistenci.

Lněná semínka působí jako kartáč střev a čistí je. Smíchejte polévkovou lžíci lněných semínek se sklenicí čisté vody a nechte do rána stát. Ráno lehce rozmixujte, ať semínka popraskají a nápoj vypijte. Lněné semínko obsahuje mimo zdraví prospěšných živin rozpustnou i nerozpustnou vlákninu.

Cviky pro pravidelnou stolici

Obrázky: pixabay.com