Játra na pokraji kolapsu: Mezi ohrožující nemoci patří například ztukovatění nebo hepatitida

Fotografie: Depositphotos

Některé problémy s játry mohou mít závažný dopad na vaše celkové zdraví. Je proto důležité brát na vědomí jejich nejčastější příčiny a snažit se před nimi chránit.

Játra jsou životně důležitý orgán, který zastává nespočet úkolů souvisejících s metabolismem, ukládáním energie a filtrováním toxických látek – pomáhají například trávit potravu, přeměňovat ji na energii a ukládat ji do doby, než ji budete potřebovat. Pokud však onemocní nebo dojde k jejich poškození, může to mít závažný dopad na vaše celkové zdraví, a negativně tak ovlivnit váš život, říká doktor Youssef Soliman.

Hepatitida

Hepatitida je zánět jater, který způsobuje nebezpečný vir a může vést k závažnému poškození tohoto důležitého orgánu. Většina typů tohoto onemocnění je nakažlivá, ovšem riziko můžete snížit tím, že se necháte naočkovat a budete dodržovat vhodná doporučení, jako je používání kondomu při pohlavním styku a nesdílení jehel.

Ztukovatění jater

Nahromadění tuku v játrech může vést ke ztukovatění jater, což je další nebezpečný problém, který bez včasné léčby může vést k jejich selhání. Existují dva typy tohoto onemocnění, a to:

  • Alkoholické ztukovatění jater, které je způsobeno velkou konzumací alkoholu.
  • Nealkoholické ztukovatění jater, které je způsobeno jinými faktory, které se stále snažíme pochopit.

Změny stravy a dalších faktorů životního stylu mohou často zlepšit příznaky a snížit riziko komplikací.

Onemocnění jater vyvolané léky

Játra je také možné poškodit nadměrným užíváním některých léků a doplňků stravy – mnohdy však lze toto poškození zvrátit, jakmile je přestanete užívat. Pozor byste si měli dávat především na paracetamol, antibiotika, léky ke snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi a antikonvulziva.

léky na nemoc
Fotografie: Freepik

Cirhóza

Cirhóza označuje jizvení, které vzniká v důsledku jaterních onemocnění a jiných příčin jejich poškození, jako je například porucha způsobená užíváním alkoholu. V důsledku problému může tento nedílný orgán přestat správně plnit svou funkci, a pokud nezakročíte včas, může dojít k jeho samotnému selhání.

Selhání jater

K chronickému selhání jater dochází, když je významná část orgánu poškozena a nemůže správně fungovat – obecně však platí, že k němu dochází pomalu (zpočátku dokonce nemusíte mít žádné příznaky). Postupem času se však může objevit žloutenka, průjem, zmatenost, únava a bolest a častá nevolnost. Jedná se o závažný stav, který vyžaduje trvalou léčbu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]