Problémy s vysokým cholesterolem můžete zvládnout i bez léků

Byli jste u lékaře ne preventivní prohlídce a překvapilo vás, že vám byl naměřen vysoký cholesterol? Stát se to může i těm, kteří si myslí, že žijí zdravě, a netuší, že by mohli mít nějaké problémy. Cholesterol se projevuje nenápadně, a přesto nás může i zabít. Lékaři tedy doporučují jeho hladinu pečlivě hlídat a pokud roste, pak ji snižovat. Není ale nutné nechat si hned předepisovat léky, jde to i přírodně.

Přírodní cesta

Hladinu cholesterolu můžeme velice účinně ovlivnit skladbou jídelníčku, dostatečným pohybem, redukcí váhy a celkově zdravějším životním stylem. Není jedno, co každodenně přijímáme za stravu a jak trávíme svůj pracovní i volný čas. Je dobře známo, že pacientům se většinou velice rychle začnou hladiny cholesterolu zlepšovat poté, co začnou shazovat kila. Pokud tedy máte něco navíc, je to o důvod víc konečně s tím něco začít dělat.

Nestresujte se

Druhým důležitým faktorem je pak stres. To, že stres zvyšuje hladinu cholesterolu, může řadu lidí překvapit, ale je to tak a je to vědecky potvrzeno. Když se například lidé dostanou do náročných a stresujících životních situací, lékaři jim obvykle nenaměří jen vyšší hladiny hormonů stresu, ale také vyšší koncentraci nezdravého cholesterolu.

Jak se ale stresu zbavit, zvlášť v dnešní době? Jde to těžko, ale možnosti existují. Obvykle hodně pomůže i jen to, že se vyspíte, budete mít čas odpočívat a najdete si čas na své koníčky. Jsme-li v dobré psychické kondici, dokážeme stres vždy daleko lépe zvládat. Výborná je například jóga, taj-či nebo třeba jiné relaxační techniky.

Jídelníček ovlivní mnoho

Zásadní je skladba našeho jídelníčku. O řadě potravin a potravinových doplňků se můžeme dočíst, že dokážou snižovat hladinu cholesterolu. Je to však často jen reklamní trik, který není klinicky prokázaný. Je však pravda, že určité druhy potraviny působí na hladinu cholesterolu pozitivně. Které to jsou?

  • Ryby, které obsahují hodně omega-3 nenasycených mastných kyselin
  • Různé druhy ořechů
  • Olivový a řepkový olej
  • Dostatečné množství vlákniny

Dnes víme, že omega-mastné kyseliny samy o sobě nesnižují jen vysoký cholesterol. Dokážou také zmenšovat riziko vzniku krevních sraženin, jež bývají zodpovědné za většinu srdečních infarktů i mozkových mrtvic. A právě tyto látky najdeme ve výše zmíněných potravinách, samozřejmě pokud jsou v odpovídající kvalitě. Mezi tučné mořské ryby, kde je omega kyselin nejvíce, patří například sardinky, šproty, sledě, lososy, tuňáky nebo makrely. Příznivý obsah zdravých tuků má i sladkovodní pstruh nebo hlavatka. Aby měl tento způsob stravy skutečně efekt, pak je nutné jíst ryby alespoň dvakrát týdně v porci přibližně 150 gramů.

Hladinu cholesterolu samozřejmě příznivě ovlivňuje i sport. Stačí 20 až 30 minut fyzické aktivity denně. Dobré je zvládnout asi 10 000 kroků denně, což je asi 4–5 kilometrů.

Fotografie: Pixabay, 123FR

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]