7 potravin, které pomáhají přirozeně snížit hladinu cholesterolu v krvi

Fotografie: Depositphotos

Vysoká hladina cholesterolu úzce souvisí s řadou závažných onemocnění. Tyto potraviny vám ji pomohou snížit a ochránit tak vaše zdraví před nebezpečím.

Vysoká hladina cholesterolu v krvi patří mezi nejčastější příčiny vzniku závažných onemocnění, a to včetně infarktu, mozkové mrtvice nebo například plicní embolie. Je proto důležité, abyste tento problém, jehož nejčastější příčinou bývají nesprávné stravovací návyky, nadměrná konzumace alkoholických nápojů nebo časté kouření, nikdy nebrali na lehkou váhu. S jeho léčbou vám však dokáže nejlépe pomoci konzumace vybraných potravin a vy se s těmi nejúčinnějšími z nich můžete seznámit níže. Více prozradila lékařka Kerri-Ann Jennings.

Pomerančový džus

Čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva patří mezi nejchutnější a zároveň nejzdravější nápoje vůbec. Nejenže totiž dodá vašemu tělu potřené množství vitamínu C, ale také vám pomůže přirozeně snížit hladinu cholesterolu v krvi a podpoří zdraví vaší pokožky. Zařaďte ji proto do svého každodenního jídelníčku, a to nejlépe ihned po ránu.

Bylinné čaje

Pravé bylinné čaje, zejména ty s obsahem zátvoru, meduňky nebo heřmánku, skvěle pomáhají snižovat vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Abyste získali ty nejlepší výsledky, dopřejte si jeden šálek každý den před spaním, a to nejlépe s jednou lžičkou včelího medu.

Fotografie: Pexels

Kořen zázvoru

Zázvor patří mezi nejsilnější přírodní léčiva, které jsou dostupné téměř v každém obchodě a přijdou vás pouze na pár korun. Díky svému bohatému obsahu antioxidantů a dalších důležitých prvků je však skvělým prostředkem, který vám pomůže nejen snížit vysokou hladinu cholesterolu, ale také účinně podpoří váš krevní oběh a ochrání vás tak před řadou nebezpečných onemocnění.

Zelené hrozny

Zelené hrozny jsou velmi prospěšné ovoce, které je plné užitečných antioxidantů, vitamínů a dalších důležitých sloučenin, bez kterých se zdravé lidské tělo neobejde. Zvláště účinné jsou však jejich slupky, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, a proto byste je v každém případě měli zařadit do svého každodenního jídelníčku.

Ovesné vločky

Ovesné vločky sice nejsou chuťově dokonalé, ale jsou bohatým zdrojem vlákniny, která pomáhá snižovat a rozpouštět cholesterol v krvi – rozhodně by proto neměli chybět ve vašem jídelníčku. Stejně účinně vám pomohou také luštěniny, jako jsou čočka nebo luštěniny, které navíc obsahují plno bílkovin a důležitých vitamínů.

Fotografie: Pixabay

Červené víno

Mnoho odborníků potvrzuje, že jedna sklenička červeného vína denně účinně pomáhá snižovat vysokou hladinu cholesterolu. To především díky obsahu užitečných antioxidantů, které kromě vašeho organismu ocení také váš mozek. Neměli byste to však s jeho konzumací přehánět – přeci jen se jedná o nápoj s obsahem alkoholu, jehož vysoký příjem může vést k obezitě a řadě dalších problémů.

Stravovací režim

Zásadním pilířem, který vám pomůže odbourat přebytečný cholesterol a ochrání vaše tělo před nebezpečím, je správný stravovací režim. Vytvořte si proto rutinu a tu začněte dodržovat každý den – podle odborníků je nejvhodnější řešení jíst 5-6krát během dne, a to po menších porcí. Samozřejmě je také důležité, abyste konzumovali zpravidla zdravé potraviny, včetně těch, které jsou uvedené výše.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]