Krvácení z nosu nemusí být vždy banalita. Může signalizovat i vážné onemocnění

Určitě už se vám alespoň jedenkrát za život stalo, že jste museli řešit nepříjemné krvácení z nosu. A pravděpodobně jste ho po nějaké době zastavili a vše bylo v pořádku. Je totiž pravdou, že tato nepříjemnost postihne za život úplně každého z nás a většinou neukazuje na nic závažného. Často je na vině úder do nosu, příliš intenzivní smrkání nebo jiné příčiny, které si popíšeme níže.

Může se však stát také to, že krvácení z nosu signalizuje vážný problém. Krvácení se může objevit v jakémkoliv věku, ale nejběžnější je tato zdravotní komplikace u menších dětí a u dospělých po padesátce. Často se také v průběhu krvácení objeví nepříjemná bolest hlavy, která ale brzy odezní.

Příčiny nosního krvácení

Proč vlastně z nosu krvácíme? Důvodem je narušení či poranění drobných cév uprostřed nosní přepážky. Takové krvácení trvá maximálně pár minut. Někdy ale může jít o silnější krvácení v důsledku vážného úrazu, jako je třeba úder do hlavy, a poté není radno krvácení podcenit.

Mimo výše zmíněné důvody patří k dalším příčinám krvácení například i silná alergie, dýchání velmi suchého vzduchu, užívání návykových látek, poruchy srážlivosti krve nebo nádor uvnitř nosu. U starších lidí může silné a časté krvácení z nosu a bolest hlavy signalizovat také vysoký krevní tlak. Tento signál by rozhodně měl člověka odeslat k lékaři, jelikož vysoký krevní tlak umí být velice nebezpečný, způsobuje poškození a popraskání cév, ale může vést dokonce i k selhání srdce či mrtvici.

První pomoc zvládne každý

Co dělat, když se vy sami nebo někdo z vašeho okolí setká s krvácením z nosu? Většinou se vám podaří krvácení zastavit během několik minut.

Postižený člověk by se měl v klidu posadit a mírně se předklonit, aby mu krev nestékala do úst. Poté je nutné jemně zmáčknout nosní křídla na místě, kde obvykle dosedají brýle. Takto by měl vydržet asi 5-10 minut, lepší je však počkat i delší dobu. Pomoci může i přiložení studeného obkladu na kořen nosu.

Častou chybou, kterou lidé dělají, je že nos ucpávají kapesníkem nebo se zaklání. To ale není vhodné, protože to vede k zatékání krve do polykacích cest a následnému zvracení. Jakmile krev již neteče, je dobré ještě na nějakou chvíli setrvat v klidu. Není vhodné ani pít horké nápoje a nejméně hodinu by postižený neměl smrkat, jinak hrozí riziko opětovného krvácení.

Když je situace vážná

Pokud se objeví masivní krvácení z nosu, které není možné zastavit, a z nosu se řine krev již déle než dvacet minut, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Návštěvu doktora zvažte také tehdy, objevuje-li se u vás krvácení opakovaně, případně jste měli nějaký úraz hlavy nebo máte podezření na přítomnost cizího tělesa v nosní dutině, které nelze vlastními silami vytáhnout. Krvácení z nosu sice často může být banalita, ale pokud se opakuje nebo je silné, může značit i vážné choroby.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]