Skryté nebezpečí líbání aneb nemoci, které se mohou přenášet během této oblíbené činnosti

Fotografie: Freepik

Líbání je jedním ze základních projevů lásky, během kterého však dochází mezi intimními partnery k přenosu velkého množství bakterií a tělních tekutin. Ty mohou být příčinou různých onemocnění.

Běžný partnerský vztah je spojen s řadou intimních činností, mezi které bezesporu patří také líbání na rty. Při líbání se během velmi krátké doby přenáší miliony bakterií z jednoho partnera na druhého, což v případě dlouhodobých partnerů obvykle nabývá velmi zatěžujícím aspektem. U krátkodobých vztahů však může dojít k přenosu velmi nepříjemných nemocí virového i bakteriálního původu. Pojďme se podívat, které to jsou.

Nemoci přenášené líbáním

Ústní dutina každého člověka představuje prostředí, v němž se tvoří bakteriální kmeny, jež jsou obvykle účinně regulovány ústní hygienou a imunitou. Kromě nich však mohou být při líbání přenášeny také kapénkové infekce či bakterie žijící v krku. Zde jsou nemoci, které jsou líbáním snadno přenášeny.

1.    Mononukleóza

Mononukleóza je virové onemocnění ze skupiny herpesvirů. Tímto virem se za svůj život nakazí většina obyvatelstva, v těle člověka obvykle následně zůstává po celý život ve formě latentní infekce. Hlavní příznaky nemoci se obvykle objeví po třech až sedmi týdnech od nákazy a trvají asi 5 dnů – jedná se o vysokou horečku, bolesti hlavy a svalů. Poté příznaky samy odezní.

Fotografie: Freepik

2.    Zánět dásní

Pokud má partner v ústech ranky nebo oděrky, mohou se do nich při líbání dostat bakterie z ústní dutiny druhého z partnerů a způsobit jejich zanícení. Účinnou prevencí zánětu dásní je vždy pravidelná a odpovídající ústní hygiena.

3.    Cytomegalovirus

Infekce tímto virem u řady nakažených probíhá bezpříznakově, obdobně jako u mononukleózy však může v latentní formě zůstávat v těle. Pokud se příznaky objeví, tak po 3-12 týdnech v podobě únavy, slabosti, horečky, pocení, bolesti v krku a zduření lymfatických uzlin. Ty mohou být doprovázeny sníženou chutí k jídlu, nevolností či bolestí svalů.

4.    Herpes simplex – opar

Klasický opar je způsoben virem Herpes simplex a jedná se o běžnou orální infekci, která samovolně odeznívá. K nákaze dochází při styku s lézemi oparu a projevuje se nepříjemnými bolestivými puchýřky. Po nákaze zůstává virus v těle v latentní formě a objevuje se opakovaně při styku s nemocí.

5.    Virová meningitida

Meningitida může být virového nebo bakteriálního původu, líbáním se může přenášet především virová forma tohoto onemocnění. Tato forma nemoci je méně závažná, doprovází ji bolesti hlavy, krku, nevolnost či zvracení. Nemoc nelze léčit (pouze její symptomy), měla by sama postupně odeznít.

Fotografie: Freepik

6.    Chřipka a COVID-19

Obě tyto nemoci se přenášejí kapénkovou infekcí a jsou virového původu. Při líbání dochází k přenosu viru skrze sliny nakaženého. Příznaky obou nemocí jsou velmi podobné – jedná se především o respirační problémy, které jsou při horším průběhu doprovázeny horečkou, bolestí hlavy a u koronavirového onemocnění také ztrátou čichu.

7.    Žloutenka typu B

Pravděpodobnost přenosu tohoto onemocnění během líbání je velmi nízká. Podmínkami přenosu jsou ranky a oděrky v ústních dutinách obou partneru a stopové množství krve ve slinách. Hepatitida typu B je obvykle asymptomatická, ale může přerůst v chronickou formu, která zhoršuje funkce jater a může podpořit rozvoj závažných onemocnění, jako jsou cirhóza či rakovina jater.

8.    Poliomyelitida

Toto onemocnění bylo vymýceno očkováním proti obrně, tudíž pravděpodobnost infekce je minimální. Jedná se o velmi zákeřnou nemoc, která napadá střevo a může vést k jeho celkové paralýze.

9.    Příušnice a zarděnky

Oběma nemocem lze v dnešní době účinně předcházet očkováním. Jedná se o zánětlivá onemocnění, jejichž původci jsou viry. Kromě nich mohou být líbáním přenášeny také nepříjemné exotické nemoci jako jsou žlutá zimnice či horečka dengue.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]