Pro úspěšné hubnutí je třeba se zaměřit na několik klíčových věcí

Hubnutí je pro mnoho lidí naprostá noční můra. Pokud se vám v tomto ohledu dlouhodobě nedaří, je velice snadné ztratit motivaci i víru, že se někdy něco změní. Dost možná ale děláte chyby, které lze snadno odstranit. Jen si neuvědomujete, že vaše stravovací návyky jsou problém a brání vám v úspěchu. O co se jedná a co je potřeba změnit, abyste konečně zvládli to, co jste si předsevzali?

Zaměřte se na jednoduchost

Dnešní doba nabízí nepřeberné množství možností i ohledně jídla. Supermarkety jsou plné nejrůznějších druhů, typů a tvarů jídel. Jenže právě ona komplikovanost a přehnaná zpracovanost některých potravin je kámen úrazu. K tomu, aby potraviny vydržely čerstvé, je často zapotřebí doslova je napumpovat různými konzervanty, barvivy a dalšími přídavnými látkami, které sice na oko udělají parádu, ale výživové hodnoty takového produktu jsou nulové. Pokud byste tedy měli udělat jedinou změnu, pak je to vyřazení zpracovaných produktů ze své běžné stravy. Vyhněte se všemu balenému, vakuovanému, hotovému atd. Vsaďte na čerstvost a kvalitu, to je první krok, který ale změní daleko více, než čekáte.

Vsaďte na vlákninu

Vláknina je složka potravy rostlinného původu. Vlákninu obsahuje například zelenina, ovoce, luštěniny, obiloviny a celozrnné pečivo. V našem trávicím traktu se vláknina nerozkládá a má schopnost na sebe „nabalovat“ další zplodiny, a tak tělo čistí od nežádoucích látek v těle. Vaše tělo přesně takový restart potřebuje. Musí se pročistit, aby bylo schopné zvládat přísun potravin, správně je trávit a přeměnit je na energii, nikoliv tukové zásoby. Vysoké množství vlákniny najdete v ovesných vločkách, otrubách, švestkovém kompotu, hrachu, fazolích, kukuřici, banánech, celozrnném chlebu, neloupané rýži, sušeném ovoci, listové zelenině nebo v bramborách pečených ve slupce.

Správné zdroje bílkovin

Bílkovina je jedna ze základních látek snad všech organismů. Plní v našem těle řadu stavebních, transportních, regulačních nebo obranných funkcí a je významným zdrojem energie. Bez vyváženého zdroje kvalitního proteinu hubnutí nikdy nebude fungovat. V každém jídle během dne by měla být více či méně zastoupena i bílkovina. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin najdeme v živočišné i rostlinné složce. Mezi živočišné zdroje bílkovin patří maso (zejména hovězí, kuřecí nebo ryby), vejce, mléčné výrobky (tvaroh, bílé jogurty nebo cottage sýr).

V rostlinné formě můžete bílkoviny konzumovat v podobě luštěnin (sója, čočka, hrách, fazole, cizrna), ořechů (nejvíce arašídy, mandle nebo pistácie), semínek (zejména dýňová nebo slunečnicová, ale také chia nebo sezam), obilovin a pseudoobilovin (ovesné vločky, quinoa, pohanka, amarant). Bez dobře zvolených zdrojů bílkovin se vám nepodaří nastavit si ideální jídelníček. Právě ty budou zodpovídat za to, abyste se cítili i při redukci plni energie a nehladověli.

Fotografie: Getty Images, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]