Příznaky, podle kterých poznáte, že konzumujete příliš hodně cukru

Ptali jste se už někdy sami sebe, proč je konzumace sladkého tak odsuzována? Dostáváte okamžitě v obchodě chuť na koblihy, zákusky, čokoládu, dorty, koláče nebo i sladké nápoje? A pokud si okamžitě něco sladkého nedáte, jste nervózní, roztěkaní a nesoustředění? Možná si myslíte, že sladké vám dodá energii a budete se cítit skvěle. Ano, ale jen na chvíli, pak budete opět padat únavou a toužit zase po sladkém, neboť sladké vyvolává znovu touhu po sladkém.

Cukr je bohužel návykový a zbavit se těchto chutí vyžaduje pevnou vůli a odvykací režim. Dát si občas něco sladkého není žádná hrůza, ale konzumovat sladkosti pravidelně rozhodně zdraví nijak neprospívá, spíš naopak.

Příznaky, že konzumujete příliš hodně cukru

Hledáte další sladkosti – čím více sladkostí jíte, tím více toužíte po dalších. Cukr v těle působí doslova vlnobití. Vaše energie prudce vyletí nahoru, aby pak mohla za krátký čas opět prudce klesnout, to vyvolá hlad po dalších cukrech. Je to jako začarovaný kruh.

Jste bez energie a unavení – pokud vaše úroveň energie klesá nebo máte pocit, že jste neustále unavení, může to být způsobeno množstvím cukru, který po čas dne konzumujete. Vybírejte si tedy pečlivě potraviny, které jíte. Cukr není jen v čokoládě, koláči, sušence, ale i průmyslově zpracovaných potravinách.

Máte slabší imunitu – všimli jste si, že jste často nemocní? Je možné, že až příliš konzumujte cukr. Pamatujte, že příliš mnoho cukru může omezit funkci imunitního systému, což znamená, že nemáte dostatečnou ochranu před běžnými viry.

Zamlžené myšlení – je pro vás těžké soustředit se a přemýšlet zejména po jídle? Na vině je pravděpodobně vaše láska k sladkému. Když hladina cukru v krvi klesne, ovlivní to vaše kognitivní schopnosti. Neustálé zvyšování a snižování hladiny cukru v krvi ztěžuje koncentraci, proto se musíte naučit, jak co nejvíce regulovat hladinu cukru v krvi.

Přibírání na váze – problém s cukrem je, že neobsahuje žádné bílkoviny ani vlákninu, která by mohla naplnit váš žaludek. Výsledkem je příjem nadměrného množství kalorií, které může vést k přibírání na váze. Dalším problémem s příliš velkým množstvím cukru je to, že spouští hormon, který přeměňuje cukr na tuk, který se usazuje. Pokud si nedáte pozor na přijímané množství cukru, hrozí vám cukrovka, která může způsobit další zdravotní komplikace.

Obrázky: pixabay.com