Zvyšte energii rychle a efektivně díky správné volbě potravin

Energii získáváme bezpochyby ze správného jídla. Mnoho lidí si však nedovede ráno představit bez kávy, která pro ně představuje snad jediný zdroj energie. A nejen ráno, ale i odpoledne nebo v podvečer, protože energie během dne kolísá, což je normální. Víte, že elán a dobrá nálada lze získat i jinak, než vypitím šálku kávy?

Voda s citronem

Toto je pravděpodobně jeden z nejjednodušších způsobů, jak doplnit energii během odpoledne. Přidejte si do vody několik plátků citronu nebo šťávu z citronu. Budete se cítit svěží a omlazení. Jedním z důvodů je to, že citron obsahuje elektrolyty – skvělý doplněk nejen pro sportovce. Navíc zanedbáte-li hydrataci, projeví se to únavou.

Salát z hrušek, špenátu a ořechů

Kombinace špenátu, hrušek a ořechů je velmi účinným prostředkem z hlediska energetické podpory, protože se tělu dostanou bílkoviny, antioxidanty a další důležité živiny, které zvýší hladinu energie a současně udržují hladinu cukru v krvi náležitě vyváženou. Díky tomuto salátu nezažijete náhle poklesy hladiny energie ve srovnání s jídlem, které má vysoký obsah cukru nebo kofeinu.

Tento salát není jediný, který vám poskytne energii. Připravit si můžete také salát z quinoy a sezónní zeleniny. Quinoa má spoustu zdravotních výhod a stejně tak zelenina, která je zdrojem vlákniny a přispívá k udržení zdravého střevního mikrobiomu. Vláknina také omezuje vzestup hladiny krevního cukru po jídle.

Ořechy

Pokud nemáte dostatek času na přípravu odpolední svačinky, vezměte si jednoduše sebou nějaké ořechy: mandle, kešu, lískové ořechy apod. Stačí menší hrstka ořechů, protože na druhou stranu jsou ořechy poměrně kalorické. Nic se nemá přehánět.

Ořechy obsahují hořčík, který může přeměnit cukr na energii. Další výhodou ořechů je, že mají vysoký obsah vlákniny i bílkovin, aby udržely rovnováhu hladiny cukru v krvi a vaše bříško tak zůstalo plné až do příštího jídla.

Hořká čokoláda

I když se sladkosti absolutně nedoporučují, hořká čokoláda je výjimkou. Studie ukázaly, že konzumace hořké čokolády vám může skutečně poskytnout energii. Ovšem platí totéž, co u ořechů – s množstvím se to nemá přehánět. Stačí jeden až dva čtverečky kvalitní vysokoprocentní hořké čokolády.

Jak ještě získat energii bez kávy?

  • Chia semínka

  • Zelený čaj

  • Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

  • Čerstvý vzduch a rozcvička

  • Studená sprcha

  • Ženšen

  • Guarana

  • Maca (Řeřicha peruánská)

Fotografie: Pixabay