Příznaky nedostatku vitaminů, které poznáte na tváři

Fotografie: Freepik

Vitaminy jsou pro naše tělo naprosto nezbytné. Jejich nedostatek se většinou zjišťuje krevními testy, které jsou ovšem příliš drahé. Přitom nám nás obličej dává jasné signály, že tělu něco chybí.

Zdraví se na fyzickém vzhledu jasně odráží. Stačí jen umět číst v jednotlivých příznacích. Chybějící vitaminy se na kůži projevuje různými způsoby, nejvýrazněji ale na obličeji a na vlasech. Například pokud máte bledou pleť, nejspíš vám chybí vitamin B12. Dalším typickým příznakem jsou únava a problémy s pamětí. Strava bohatá na maso, sýry, játra a ryby vám rychle dodá potřebný přísun vitamínu skupiny B.

Fotografie: Freepik

Oteklé oči značí nedostatek jódu

Pokud máte po probuzení opuchlé oči, může to být známka nedostatku jódu. Dlouhodobý nízký příjem pak vede k problémům se štítnou žlázou. Nedostatek jódu se dále projevuje lámavými nehty, přibýváním na váze a suchou pokožkou na těle. Hlavním zdrojem jódu je sůl, najdeme ho ale také v rybách a mořské zelenině.

Pokud máte suché, křehké a lámavé vlasy, navíc ještě náchylné k tvorbě lupů, nejspíš bude na vině nedostatek vitaminu B7, který se někdy nazývá také biotin. Biotin v těle syntetizují střevní bakterie. Nejčastěji ho bývá nedostatek po dobrání antibiotik, které tyto bakterie ničí. Vážný nedostatek pak vede k vypadávání vlasů, lámání nehtů a zarudnutí očí. Snažte se konzumovat více květáku, vaječných žloutků a hub, protože tyto potraviny jsou na biotin bohaté. Také si dopřávejte játra, fazole a ořechy.

Bledé rty jako příznak anémie

Bledé rty a dásně spolu se suchými a křehkými nehty a pobledlou pokožkou značí nedostatek železa. Může vést až k anémii, závažnému onemocnění, které může být i smrtelné. Příznaky bývají patrnější spíše u žen než u mužů. Abyste se nedostatku železa vyhnuli, jezte více masa, obilných výrobků, ryb, fazolí a také čokolády. Nejlepším zdrojem jsou červené maso, fazole a špenát.

Fotografie: Freepik

Vitamin C rozhodně nevynechávejte

Krvácející dásně mohou být známkou nedostatku vitaminu C. Tento vitamin je pro fungování těla zásadní. Dříve se takové nemoci říkalo kurděje a trpěli jí především námořníci dlouho odloučení od zdroje blahodárného vitaminu. Jeho nedostatek vede k mnoha chorobám a zdravotním problémům.

Bolest svalů, suchá kůže a únava jsou jedněmi z nich, může ale vést až k vypadávání zubů. Potraviny bohaté na vitamin C jsou především melouny, červená paprika, papája, kiwi, mango a bobule. Samozřejmě ho najdeme i v citrusových plodech, například citronech, pomerančích a grapefruitech.

Suchá a loupající se kůže a problémy s očima bývají příčinou nedostatku vitaminu A. Můžete si všimnout zhoršeného vidění v noci nebo časté tvorby ječných zrn. Vitamín A je obsažený v živočišných potravinách, tj. v masu, játrech, máslu a mléku. V rostlinách ho najdete ve špenátu nebo v mrkvi. S jeho doplňováním to ale nepřehánějte, nadměrné množství vede k bolestem hlavy a praskání rtů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]