Změňte do léta svou postavu i bez návštev fitness center díky domácímu cvičení

Statistiky jsou neúprosné, podle nich každým rokem přibývá počet lidí s nadváhou, kteří zanedbávají cvičení, a řada z nich je dokonce přímo obézních. Na vině je samozřejmě náš životní styl, který nám umožňuje mít všeho nadbytek a žít v maximálním pohodlí. To si však vybírá svou daň na našem zdraví.

Pokud vědomě neomezujeme množství jídla, které zkonzumujeme, a nesnažíme se se dopřávat si maximum kvalitního pohybu, pak to nutně vede k přibírání. Když si totiž uvědomíme, kolik času denně trávíme sezením, pak je jasné, že tolik energie zase nespotřebujeme. A i přesto se lidé od rána do večera cpou velkými a nezdravými pokrmy.

Začněte cvičit doma

Začít žít jinak není snadné, chce to pevnou vůli, abyste se při prvním neúspěších nevrátili do starých kolejí. To, co však může udělat úplně každý a nestojí ho to zase tolik, je začít cvičit doma. Nemusíte se stydět, nikdo vás u toho neuvidí, můžete postupovat vlastním tempem a udělat si přestávku, kdykoliv už nebudete moct. Domácí cvičení je tím nejlepším startem.

Pro začátek úplně stačí, když si zvolíte 2–3 cviky po 10 opakováních. To můžete opakovat 2x až 3x denně a postupně si přidávejte další cviky a další opakování. Jste-li úplný začátečník, klidně cvičte pouze jedenkrát denně. Je totiž důležité, abyste své tělo nepřetěžovali a vaše svaly si na novou zátěž zvykaly postupně.

Cviky s overballem

Ideální pomůckou, která se vám bude při cvičení hodit, je tzv. overball. Jde o měkký gumový míček, který je jakoby zpola vypuštěný a většinou slouží jako opora při cvičení. Stojí pár korun a rozhodně se vyplatí si jej pořídit. Tento cvik je zaměřený na zpevnění středu těla.

Lehněte si na břicho a overballem si podložte oblast pod pánví, poté se zvedněte na lokty a kolena a pomalu se posouvejte nejprve dopředu a potom dozadu. Tímto způsobem zpevníte oblast břicha a posilujete svaly, které zabezpečují stabilitu těla.

Záda a šikmé břišní svaly

Tento cvik je skvělý nejen na protažení páteře, ale pomůže vám také posílit šikmé břišní svalstvo. Lehněte si na záda a pokrčte nohy v kolenou. Zároveň rozpažte ruce do široka. Nyní přetáčejte kolena na jednu stranu a hlavu vždy na opačnou stranu. Ramena se snažte držet na zemi. V maximální pozici vždy vydržte a prodýchejte. Tento cvik není náročný, takže se nebojte udělat klidně i více opakování.

Pevné břicho

Tento cvik je již pro pokročilejší, takže se do něj nepouštějte hned na začátku, ale spíše až když jste zvládli předchozí cviky s dostatečným počtem opakování. Opět posiluje břišní svaly, ale spíše jejich spodní část. Lehněte si na záda a ruce natáhněte za hlavu. Chytněte se nějaké pevné věci jako je okraj gauče nebo nohy stolu.

Opět vám to pomůže udržet lépe stabilitu a nezatěžovat bedra. Poté střídavě přitahujte jedno a druhé koleno směrem k hrudníku. Když to zvládnete, můžete začít přitahovat obě kolena zaráz. Ještě těžší úroveň si nastavíte tak, že budete zvedat natažené nohy.

Při domácím cvičení myslete hlavně na své zdraví. Pokud vás něco bolí, raději tento cvik nedělejte. Dávejte si zejména pozor, abyste nepřetěžovali záda. Po každém cvičení si dopřejte vydatný odpočinek, který vašemu tělu umožní dobře regenerovat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]