Vyzkoušejte sílu přírody na bolesti kloubů, základem je obyčejný kaštan

Nastává období, kdy kaštanů bude pod stromy veliké množství. Kaštan je v podstatě semenem listnatého stromu zvaného jírovec maďal. Někdy se mu říká i kaštan koňský. Z kaštanů lze vyrábět nejen okrasné podzimní dekorace. Skvělé využití mají i v kosmetice, či léčitelství. Zejména při bolestech kloubů je kaštan schopný dokonale pomoci. Jak si tedy v domácích podmínkách vyrobit léčivé tinktury?

Léčivé domácí tinktury z kaštanu

Na mazání bolavých a revmatických kloubů vyzkoušejte následující roztoky:

  • Tinktura z vody: k její výrobě budete potřebovat 3 drcené kaštany a vodu. Vše povaříte v malém hrnci, necháte vychladnout a odstát asi tři hodiny. Pak roztok scedíte a aplikujete na bolavé klouby, nebo užíváte vnitřně po lžíci vždy před jídlem. Možností je vyrobit tinkturu i z květů kaštanu a vody stejným způsobem.

  • Tinktura z čistého alkoholu: tu připravíte asi z 50 gramů kaštanových slupek a 200 mililitrů čistého alkoholu (hodí se například vodka). Obě ingredience smíchejte ve skleněné nádobě, přikryjte a nechte macerovat alespoň čtrnáct dní. K vnitřnímu užití použijte 15 kapek 3x denně před jídlem.

  • Tinktura z cukru, syrovátky a vody: tento roztok vznikne fermentací. Na jeho přípravu potřebujete 30 drcených kaštanů, tři litry vody, lžíci cukru a polévkovou lžíci syrovátky. Všechny suroviny umístěte do uzavíratelné nádoby a nechte odstát dva týdny.

Jak dlouho by měla léčba kaštanem trvat a pro koho je nevhodná?

Maximální doba užívání jednotlivých tinktur je asi tři týdny. Rozhodně by neměla být delší. Jejich konzumaci nejprve konzultujte s ošetřujícím lékařem, který alternativní léčbu buď schválí, či nedoporučí. Ne pro každého jsou kaštanové přípravky vhodné, co se týká vnitřního užití. Kaštanové tinktury se nedoporučují hlavně ženám, které jsou v očekávání a také těm, jež své dítě kojí.

Fotografie: Freepik