Nehty doručují zprávy o zdraví celého těla. Je třeba dát pozor i na rýhy a černé čáry

Fotografie: BrotherLongLegs / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Některé změny na nehtech mohou být důsledkem mnoha nebezpečných onemocnění. Pokud je na sobě rozpoznáte, raději se obraťte na svého lékaře. 

Problémy s nehty mohou být často příznakem některých zdravotních problémů, jako je například nedostatek vitamínů a chronická onemocnění. Je proto důležité, abyste pozorovali své tělo. Pokud zaznamenáte jakékoli podezřelé změny, zakročte co nejdříve. Naštěstí se však většinou jedná o mírné problémy, které lze velmi snadno vyřešit, a to mnohdy podomácku, říká doktorka Cynthia Cobb.

Křehké nehty

Hrubé, štěpící se nehty, které mohou také snadno praskat, jsou jedním z nejčastějších problémů. Obvykle za jejich příčinou stojí opakované namáčení a vysoušení nehtů, proto by postižení měli při těchto aktivitách (například mytí nádobí) raději používat vhodné rukavice. Dále pak může jít také o známku hypotyreózy nebo nedostatku železa.

Měkké nebo slabé nehty

Nehty, které se snadno lámou a ohýbají, mohou být důsledkem nadměrného působení vlhkosti nebo chemikálií – pozor byste si proto měli dát v tomto případě především před přípravky na jejich ošetření a odlakovače. Stejně tak může tento nepříjemný problém souviset s nedostatkem vitamínů skupiny B, vápníku, železa nebo omega-3 mastných kyselin.

Rýhy na nehtech

Rýhy na nehtech, které mohou připomínat vodorovné či svislé vlnky, se často objevují u lidí v pozdějším věku a jsou zcela přirozené – tedy pokud se neobjevují spolu s jinými příznaky, jako jsou změny barvy nehtu. V takovém případě by totiž mohly být známkou onemocnění ledvin.

nehty nehet
Fotografie: Freepik

Žluté nehty

Žluté nehty jsou poměrně častým příznakem, který je obvykle způsoben jedním ze dvou faktorů, a to buď infekcí, nebo reakcí na používaný přípravek, například odlakovač nebo samotný lak. Ve vzácných případech však může být toto zbarvení známkou většího problému, včetně onemocnění štítné žlázy, lupénky nebo cukrovky.

Černé čáry

Černé čáry na nehtech představují problém nazývaný třískové krvácení a mohou se objevit několikrát během určitého období. Jejich nejčastější příčinou bývá úraz, jako je například přibouchnutí dveří na prst nebo skřípnutí nehtu. Ve vzácných případech poté může jít o známku většího nebezpečí, jako je lupénka, endokarditida nebo melanom nehtu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]