15letá studie odhalila úzkou spojitost tohoto častého syndromu s výskytem srdečního selhání

Fotografie: Depositphotos

Srdeční selhání je nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte tento příznak, co nejdříve volejte lékaře.  

V nedávné německé studii vyšlo najevo, že syndrom karpálního tunelu je spojen se zvýšeným rizikem srdečního selhání. Tento nebezpečný problém se může závažně podepsat na vašem zdraví, a proto byste v případě rozpoznání dalších příznaků měli co nejdříve kontaktovat svého lékaře. Včasná léčba zvyšuje pravděpodobnost kompletního vyléčení z nemoci, říká doktorka Payal Kohli.

Syndrom karpálního tunelu a srdeční selhání

Prostřednictvím údajů od 82 000 osob, u nichž byl diagnostikován syndrom karpálního tunelu v letech 2005–2020, a stejné kontrolní skupiny (bez syndromu) bylo zjištěno, že bez ohledu na pohlaví je u osob ve věku 60 let a starších s tímto příznakem téměř o 50 % vyšší riziko srdečního selhání. Podle vědců je jednou z příčin, která by mohla za touto souvislostí stát, amyloidóza – vzácné onemocnění, při němž se v tkáních ukládají vlákna amyloidu, bílkoviny, jež způsobuje jejich špatnou funkci.

Syndrom karpálního tunelu může být časným příznakem tohoto problému a v některých případech (zejména při neléčení onemocnění) dochází k srdečnímu selhání. V současné době však autoři studie dodali, že stále zkoumají, co přesně stojí za propojením těchto dvou stavů, a varují především starší skupiny, aby se měly na pozoru. „Pacienti s amyloidózou mohou mít příznaky syndromu karpálního tunelu asi 5 až 15 let před dysfunkcí srdce a diagnózou srdečního selhání,“ komentoval Dr. Foranow.

srdce, zdraví, lékař
Fotografie: Freepik

Srdeční infarkt svůj nástup hlásí dlouho dopředu. Mezi příznaky patří i pocení a únava

Příznaky srdečního selhání

Lékaři také dodávají, že se jedná o dvě velmi odlišné diagnózy. Syndrom karpálního tunelu je bolestivé onemocnění horní končetiny způsobené tlakem na nervy procházející zápěstím, ke kterému obvykle dochází v důsledku zánětu – jeho neléčení může vést k trvalým poruchám funkce končetin. Srdeční selhání se však vyvíjí pomalu a postihuje starší osoby, a pokud se neléčí, může vést ke smrti. Oba stavy jsou poměrně časté a potenciálně závažné, tudíž není vhodné ani jeden z nich podceňovat. Mezi příznaky srdečního selhání patří:

  • Dušnost, která se objevuje při fyzické námaze, ale i v klidu nebo v noci.
  • Pocit únavy a vyčerpání i při běžných činnostech.
  • Otoky, zejména na nohou, kotnících nebo břiše.
  • Zvýšená srdeční frekvence, která se projevuje bušením srdce.
  • Zhoršená fyzická výkonnost.
  • Zvětšený obvod břicha.
  • Zvýšená citlivost na kašel.
  • Ztráta chuti k jídlu a nevolnost.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]