8 věkových skupin – 8 délek spánku: Nedostatek nočního odpočinku může negativně ovlivnit emoce

Fotografie: Depositphotos

Spánek je pro zdraví nezbytný. Avšak obvykle bývá jednou z věcí, které se zanedbávají, což je škoda, protože dostatek spánku je stejně důležitý jako zdravá strava nebo pohyb.

Důkladný a kvalitní spánek je klíčový pro obnovu těla a mysli, podporu imunitního systému a udržení celkového zdraví a vitality. Lidé by měli usilovat o udržení pravidelného spánkového režimu, který je přizpůsoben jejich věku a individuálním potřebám. Nedostatek spánku může vést k řadě zdravotních problémů, proto je důležité věnovat spánku dostatečnou pozornost, říká doktor Raj Dasgupta.

Spánek je základem dobrého zdraví

Spánek je víc než jen čas, kdy si vaše tělo a mysl odpočinou. Ve skutečnosti i během spánku zůstává vaše tělo aktivní. Během této doby vaše tělo obnovuje svaly, které jste během dne opotřebovali, a odstraňuje z mozku toxiny, jež se zde nahromadily, když jste byli vzhůru. Je také nezbytný pro udržení vašich vzpomínek. Spánek je rovněž zásadní pro regulaci vašich emocí. Nedostatek spánku po dobu pouhé jedné noci může zvýšit vaši emocionální reakci na negativní pocity o 60 %.

Kromě toho může nedostatek spánku ovlivnit schopnost vašeho těla regulovat základní funkce, jako je kontrola chuti k jídlu, imunitní systém, metabolismus a tělesná hmotnost. A konečně, spánek hraje zásadní roli při udržování vašeho cirkadiánního rytmu neboli vnitřních hodin.

Vaše vnitřní biologické hodiny běží podle přibližně 24hodinového rozvrhu, který řídí cyklus spánku a bdění. Může také ovlivňovat váš metabolismus, záněty a způsob, jakým reagujete na stres. Nedostatečně dlouhý spánek, spánek v neobvyklou denní dobu a vystavení jasnému světlu v noci mohou narušit vaše vnitřní hodiny a mnoho procesů, které regulují.

spánek miminko
Fotografie: Freepik

Je nejen důležité, abyste měli každou noc dostatek spánku, ale také aby byl spánek kvalitní. Kvalitní spánek určuje i to, jak dlouho vám trvá usnout, jak často se během noci budíte, jak odpočatí se cítíte následující den a kolik času strávíte v různých fázích spánku. Vzhledem k tomu, že spánek je nezbytný pro mnoho aspektů dobrého zdraví, byste měli jeho dostatek každou noc považovat za svou prioritu.

Kolik spánku potřebujete?

Každý člověk má jedinečné potřeby a preference a individuální požadavky na spánek se liší. Nicméně množství spánku, které potřebujete za noc, závisí především na vašem věku. Doporučení pro délku spánku jsou rozdělena podle věkových skupin:

  • novorozenci (0–3 měsíce): 14–17 hodin,
  • kojenci (4–12 měsíců): 12–15 hodin (včetně spánku během dne),
  • batolata (1–2 roky): 11–14 hodin (včetně spánku během dne),
  • předškolní děti (3–5 let): 10–13 hodin (včetně spánku během dne),
  • školní děti (6–13 let): 9–11 hodin,
  • dospívající (14–17 let): 8–10 hodin,
  • dospělí (18–64 let): 7–9 hodin,
  • starší dospělí (65+): 7–8 hodin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]