Maz má v uchu své právoplatné místo. Svým zbarvením však může varovat před infekcí i poraněním

Fotografie: Depositphotos

Ušní maz může být bílý, žlutý, hnědý, nebo dokonce černý. Neobvyklá barva ušního mazu může být způsobena různými faktory.

Ušní maz, též cerumen, je přirozená látka, která udržuje uši zdravé. Zabraňuje nečistotám a infekcím ve zvukovodu. Uši se samy čistí, když starý maz a odumřelé buňky putují ven a odpadnou. Někdy se však může maz produkovat příliš, a to zejména za stresu nebo strachu, což může způsobit ucpané ucho. Různé barvy mazu mohou leccos naznačovat, říká doktorka Cynthia Taylor Chavoustie.

Běžné barvy ušního mazu

Existují dva běžné typy ušního mazu: žlutohnědý, který bývá vlhký, a bílošedý, jenž je suchý. Barva ušního mazu se může lišit v závislosti na etnické příslušnosti a zdravotním stavu člověka. Suchý ušní maz je běžný u lidí východoasijského původu.

Mokrý ušní maz je běžný u lidí většiny ostatních etnik. Důvodem je mutace genu, který napomáhá vzniku mokrého ušního mazu. Barvy ušního mazu mohou být různorodé a jejich význam může být ovlivněn různými faktory. Nicméně některé běžné barvy ušního mazu a možné významy jsou následující:

čištění uší maz
Fotografie: Freepik
  • Žlutá až hnědá: Nejčastější barva ušního mazu. Znamená normální a zdravou funkci ušního kanálu. Žlutý až tmavě hnědý maz indikuje, že se maz obvykle odstraňuje z ucha a není třeba se o něj obávat.
  • Oranžová: Někteří lidé mohou mít oranžový odstín ušního mazu, což je stále považováno za normální a obvykle to není známkou žádného zdravotního problému.
  • Světle hnědá nebo kaštanová: Někteří jedinci mohou mít méně běžný odstín ušního mazu, který je světle hnědý nebo kaštanový.
  • Bílá nebo šedá: Může se objevit u některých jedinců, zejména u těch s malou nebo žádnou pigmentací v uchu. Obvykle nezpůsobuje problémy.
  • Zelená nebo tmavě hnědá: Obvykle naznačuje oxidaci železa v mazu. Pokud je zelený maz spojen s jinými příznaky, jako je bolest nebo svědění, může to být známkou mírné infekce.
  • Černá: Může se objevit u lidí, kteří mají v uchu více mastných látek. Obvykle nemá vážný význam.
  • S nádechem krve: Škrábnutí ve zvukovodu, poranění ucha nebo vedlejší účinek odstraňování mazu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]