Příznaky nebezpečné leukémie jsou snadno zaměnitelné za chřipku. Mnozí lidé ani netuší, že je tento problém trápí

Fotografie: Depositphotos

Leukémie je rakovina krvetvorných orgánů, charakterizovaná nadměrným a abnormálním růstem systému bílých krvinek a výskytem velkého počtu nezralých bílých krvinek v periferní krvi.

Podle Hematologického a transfuziologického ústavu trpí rakovinou krve přibližně 150 000 lidí ročně. Každý rok je diagnostikováno více než 6 000 nových případů. Navzdory pokrokům v medicíně se výskyt tohoto typu rakoviny za posledních několik desetiletí zdvojnásobil. Jaké varovné příznaky by se neměly ignorovat v případě rakoviny krve? Více prozradila lékařka Faith Selchick.

Co znamená rakovina krve

Rakovina krve neboli leukémie je hematologické onemocnění, které způsobuje zastavení normálních procesů zrání a odumírání krevních buněk. Když se rakovinné buňky dostanou do oběhu a začnou se množit, vytlačí zdravé buňky. V důsledku toho nemohou zdravé buňky plnit důležité funkce, jako je boj proti infekci, prevence krvácení nebo přenos kyslíku.

Historický název „leukémie“ je odvozen od bělavé barvy vzorku krve pacienta trpícího akutní leukémií. Leukémie je totiž charakterizována kvantitativními a kvalitativními změnami bílých krvinek v krvi, kostní dřeni a vnitřních orgánech (slezina, lymfatické uzliny) a vyskytuje se častěji u mužů než u žen v poměru 3 : 2.

Leukémie postihuje lidi všech věkových kategorií

Existuje mnoho typů rakoviny krve, ale nejčastějším je chronická lymfocytární leukémie. Nejčastěji se vyskytuje u dospělých, většinou u mužů. Pravděpodobnost vzniku rakoviny krve se zvyšuje s věkem. Podle organizace Blood Cancer UK je téměř 40 % diagnostikovaných pacientů starších 75 let.

Fotografie: Pixabay

Nádory krve se dělí na nádory krvetvorného systému a nádory lymfatického systému. Patří mezi ně akutní myeloidní leukémie, plazmocytární myelom, lymfoblastická leukémie a Hodgkinův lymfom.

Jaké jsou příznaky rakoviny krve?

Povědomí o rakovině krve je stále nízké a čím dříve je odhalena, tím větší je šance, že léčba bude úspěšná. Proto je tak důležité rozpoznat včasné příznaky rakoviny krve. Pečlivé pozorování tohoto stavu může zachránit život. Příznaky se mohou lišit v závislosti na konkrétním druhu rakoviny krve, ale existuje mnoho společných varovných příznaků. Mnohé z nich mohou být podceňovány nebo zaměňovány s příznaky chřipky a nachlazení. Nejčastější příznaky rakoviny krve jsou:

 • kašel nebo bolest na hrudi,
 • časté krvácení a modřiny,
 • blednutí kůže,
 • zduření nebolestivých lymfatických uzlin na krku, v podpaží nebo v tříslech,
 • svědění kůže,
 • časté infekce,
 • noční pocení,
 • přetrvávající slabost a únava
 • dušnost.
  Fotografie: Freepik

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, vyhledejte lékaře. Tyto poruchy mohou být způsobeny různými zdravotními problémy, ale vždy je důležité poradit se s odborníkem. Prevence je lepší než léčba.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]