Odborník na výživu prozradil, jak často konzumovat vejce, aby nedošlo k poškození zdraví

Fotografie: Pixabay

Ohledně konzumace vajec se toho napsalo a namluvilo už víc než dost. Pokud jste ale i vy stále zmatení, jak to s vejci vlastně je, nejste rozhodně sami. Zdá se skoro, že vejce jsou buď nenáviděnější nebo nejmilovanější surovina – a tato nálada se ve společnosti střídá málem jako roční období. Pojďme tedy dnes konečně rozlousknout, jak to s těmi vejci vlastně je, zda se pro vás hodí, a případně jak často.

Nejprve je třeba zmínit, že vejce mají poměrně nízký obsah kalorií – asi 78, což je podobně jako třeba v banánu. Vaječný bílek se skládá hlavně z vody (88 %) a bílkovin, z nichž nejdůležitější je albumin. Žloutek obsahuje 50 % vody a zbytek tvoří bílkoviny a tuky.

Nejlepší bílkovina na hubnutí

Obsah esenciálních aminokyselin a biologická dostupnost vaječného bílku z něj činí vysoce kvalitní živinu. Je vědecky prokázáno, že má pozitivní vliv už na vývoj plodu v těle matky, pokud ona sama vejce konzumuje. Funkce vaječných bílkovin má ale stejně důležitou roli i v pozdějších fázích vývoje dítěte.

Jednou z nejznámějších funkcí bílkovin je budování a udržování tkání, včetně svalů. Proto jsou naprosto nepostradatelné pro každého, ale ještě více pak pro všechny aktivní lidi a sportovce. Pravidelná konzumace vajec dokáže zabránit úbytku svalové hmoty související s věkem. Pomáhá tedy udržovat mobilitu, fyzickou aktivitu a dobrou kvalitu života.

Vejce jsou ideální také pro ty, kdo si chtějí udržovat nízkou hmotnost. Vejce vás totiž dokážou spolehlivě zasytit, a snadno tak zabráníte přejídání. Zapomeňte ale na vejce smažená – připravujte je ideálně zcela bez tuku, například vařením ve vodě.

Fotografie: Pixabay

Tuk

Veškerý tuk ve vejci je koncentrován ve žloutku. Vejce jsou jedním ze živočišných produktů s nejnižším množstvím nasycených tuků a nejlepším poměrem nenasycených a nasycených mastných kyselin.

Jsou také bohaté na kyselinu olejovou, která je dnes odborníky vysoce ceněna, protože má příznivý účinek na cévní systém. Lze tedy říct, že konzumace žloutku snižuje riziko srdečních onemocnění a jaterních problémů.

Vejce jsou také nejlepším zdrojem cholinu, což je jedna ze základních živin, která zabezpečuje normální fungování našeho organismu. Tuto látku musíme získávat ze stravy, a právě vejce jsou ideální možností.

Základní vitamíny a minerály

Jedno vejce denně poskytuje tělu širokou škálu vitamínů, jako například A, B2, biotin, B12, D a E. Je také velmi prospěšným zdrojem minerálů jako je fosfor, selen, železo, jód a zinek. To vše přispívá k uspokojení významné části denních nutričních potřeb vašeho těla.

Lutein a zeaxanthin

Lutein a zeaxanthin patří do skupiny karotenoidů, které se nacházejí v zelené zelenině a vaječných žloutcích. Působí jako antioxidanty, které podporují zdraví očí a předcházejí vážným problémům se zrakem. Některé studie dokonce prokázaly, že pokud budete konzumovat přibližně šest vajec týdně po dobu 12 týdnů, zvýší se ve vašem těle hladina zeaxantinu do takové míry, že skutečně dochází k terapeutickému vlivu na oči.

Cholesterol a riziko srdečních onemocnění

V posledních desetiletích minulého století odborníci doporučovali omezit konzumaci vajec kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Toto doporučení bylo preventivním opatřením na ochranu zdraví srdce a cév.

Dnes však už víme, že to s vejci není tak špatné, jak se předpokládalo. Ano, obsahují cholesterol, ale u zdravých jedinců je jeho negativní vliv na zdraví zcela minimální. Pokud tedy netrpíte zdravotními problémy, můžete si vejce bez výčitek dopřávat.

Fotografie: Freepik

Na pozoru by se měli mít lidé, kteří mají vysoký cholesterol, trpí již nějakou cévní nebo srdeční chorobou a jejich celkový zdravotní stav není příliš uspokojivý. Stále však platí, že dopřát si jedno vejce denně nemůže nadělat žádnou škodu a je to zcela bezpečné pro každého.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]