Mnohočetný myelom neboli Kahlerova nemoc pustoší kostní dřeň. Příznaky CRAB zachytí neduh včas

Fotografie: Depositphotos

Mnohočetný myelom, známý také jako Kahlerova nemoc, je maligní onemocnění krvetvorného systému, které postihuje plazmatické buňky v kostní dřeni.

Toto vzácné onemocnění představuje pouze zhruba 1 % všech nádorových onemocnění a nejčastěji se objevuje u lidí starších 65 let. Myelom se vyznačuje abnormálním růstem plazmatických buněk, což může v konečném důsledku oslabit kostní tkáň a imunitní systém pacienta. Příznaky mnohočetného myelomu mohou být pestré a závažné, proto je důležité rozpoznat je včas a zahájit vhodnou léčbu, říká doktorka Teresa Hagan Thomas.

Jaké jsou příznaky mnohočetného myelomu?

Příznaky mnohočetného myelomu se liší v závislosti na konkrétní osobě. Zpočátku nemusí být příznaky patrné. S postupujícím onemocněním se však u většiny lidí objeví alespoň jeden ze čtyř hlavních typů příznaků. Ty se obecně označují zkratkou CRAB, což znamená:

  • C = vápník (zvýšená hladina)
  • R = selhání ledvin
  • A = anémie
  • B = poškození kostí

Vysoké hladiny vápníku

Vysoké hladiny vápníku v krvi pochází z postižených kostí, ze kterých uniká vápník. Příliš mnoho vápníku může způsobit extrémní žízeň, nevolnost, zvracení, žaludeční nevolnost nebo ztrátu chuti k jídlu. Častými příznaky zvýšené hladiny vápníku jsou také zmatenost a zácpa.

Selhání ledvin

Vysoká hladina bílkoviny M v těle může způsobit poškození nebo selhání ledvin. Mezi možné příznaky poškození či selhání ledvin patří snížené množství moči, otoky nohou, kotníků a chodidel, nevysvětlitelná dušnost, nadměrná ospalost nebo únava, přetrvávající nevolnost, zmatenost, bolest nebo tlak na hrudi, záchvaty, kóma.

Chudokrevnost

Myelom může snižovat počet červených krvinek v krvi, což vede k anémii, jež se projevuje únavou, dušností a bledostí. Mezi další příznaky anémie patří také například závratě a podrážděnost.

Poškození kostí

K poškození a zlomeninám kostí dochází, když rakovinné buňky napadnou vaše kosti a kostní dřeň. Poškození způsobená nádorovými buňkami mohou způsobovat bolest kostí, zejména v zádech, pánvi, žebrech a lebce.

páteř kost osteopat
Fotografie: Freepik

Léčba mnohočetného myelomu

Léčba mnohočetného myelomu zahrnuje celou řadu terapeutických přístupů, které jsou často kombinovány pro dosažení co nejlepších výsledků. Mezi hlavní metody léčby patří:

  • chemoterapie
  • hormonální terapie
  • imunoterapie
  • radioterapie
  • hematopoetická kmenová buňková transplantace
  • cílené léčby

Je důležité si uvědomit, že každý pacient může vyžadovat individuální přístup k léčbě, a proto je nutné, aby byl ošetřujícím lékařem navržen optimální léčebný plán. Pravidelná návštěva lékaře a dodržování léčebných pokynů jsou klíčové pro dosažení nejlepších výsledků a zlepšení kvality života pacienta s mnohočetným myelomem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]