Kokosovou mouku lze použít jako alternativu k pšeničně mouce. Oceníte její zdravotní přínosy

Fotografie: Pixabay

Kokosovou mouku lze použít v různých receptech. Slaných i sladkých. Při výrobě chleba, palačinek, sušenek, muffinů nebo jiného pečiva můžete použít kokosovou, namísto jiných typů mouk. Nezapomeňte však, že kokosová mouka má tendenci absorbovat více tekutin než jiné mouky. Z tohoto důvodu jí nelze použít jako náhradu jedna ku jedné.

Další výhodou je i to, že má nasládlou chuť, proto ve sladkých receptech nemusíte používat tolik cukru, stačí menší množství. Kokosová mouka má tendenci být hustší než jiné mouky a neváže se tak snadno. Pekaři proto často doporučují, abyste ji smíchali s jinými moukami nebo přidali 1 vejce na každých 30 gramů kokosové mouky, aby váš konečný produkt získal nadýchanější strukturu. Použít ji můžete také k zahuštění polévek a dušených pokrmů.

Fotografie: Pixabay

Kokosová mouka se často srovnává s jinými bezlepkovými moukami, jako jsou mandlová, amarantová a cizrnová mouka. I když jsou všechny bohaté na živiny, jejich výživové profily se velmi liší. Kromě mouky z cizrny a amarantu patří kokosová mouka k nejnižším na tuky a nejbohatším na sacharidy.

Další zajímavostí je, že se může pochlubit větším množstvím vlákniny (2–3krát více) než jiné bezlepkové mouky. Má také jemnější chuť a potenciální alternativu k mandlovým a lískovým moukám pro alergiky na ořechy.

Mimo jiné má kokosová mouka tendenci být nižší v omega-6 tucích, které lidé mají tendenci konzumovat příliš mnoho, než jiné bezlepkové mouky. Strava s vysokým obsahem omega-6 tuků a nízkým obsahem protizánětlivých omega-3 tuků přispívá k tvorbě zánětů.

Souhrn: Z bezlepkových mouk má kokosová mouka nejvyšší obsah sacharidů a nejnižší obsah tuku. Je také mnohem bohatší na vlákninu, nižší obsah omega-6 tuků a má jemnější chuť.

Fotografie: Pixabay

Zdravotní výhody kokosové mouky

  • Obsahuje rostlinné bílkoviny a důležitou vlákninu

  • Obsahuje zdravé tuky

  • Kokosová mouka neobsahuje lepek. Díky tomu je skvělou alternativou pro lidi s celiakií, či alergií na pšenici (lepek)

  • Má nízký glykemický index – může zamezit výkyvům krevního cukru

  • Je bohatá na minerály

  • Poskytuje triglyceridy se středním řetězcem (MCT). MCT je druh tuku (se středně dlouhým řetězcem mastných kyselin) spojeného s několika výhodami, jako je hubnutí, ochrana před bakteriemi a viry a zlepšení zdraví mozku a srdce

  • Podporuje zdravé trávení – díky vysokého obsahu vlákniny

  • Zlepšuje zdraví srdce

  • Podporuje hubnutí – protože nabízí vlákninu i bílkoviny, což jsou dvě živiny, které snižují hlad a chuť k jídlu