Nejčastější příznaky leukemie, které máme tendenci zpočátku přehlížet. Všímejte si projevů vašeho těla

Fotografie: Freepik

Když se řekne leukémie, určitě se většině z vás vybaví zákeřná nemoc, která s sebou nese mnohá trápení a často může mít až fatální následky. Tyto příznaky se obvykle objevují na počátku onemocnění, a proto je velmi důležité je nebrat na lehkou váhu a včas je řešit.

Leukémie je rakovina charakterizovaná nadbytkem bílých krvinek v kostní dřeni. Toto onemocnění postihuje velké množství lidí po celém světě. Pokud pacient nemá vhodnou léčbu, může vést až ke smrti. Naštěstí se dnes již tato nemoc dá léčit, ale je potřeba zasáhnout včas. Budete-li své tělo dobře znát a včas rozpoznáte příznaky, můžete tím výrazně zlepšit své šance.

Neustálá únava

Nedostatek červených krvinek v krvi způsobuje, že se člověk cítí neustále unavený bez ohledu na okolnosti. Únava se projevuje i po dlouhém a vydatném odpočinku.

Fotografie: Freepik

Špatná nálada a skleslost

Anémie způsobená leukémií se projevuje také na psychice. Společně s únavou dochází ke snížení dobré nálady a nadšení do běžných činností, zvyšuje se apatie a klesá zájem o cokoliv.

Časté krvácení a modřiny

Leukémie způsobuje časté krvácení z dásní a nosu. Daleko snadněji se také mohou tvořit modřiny, a to i na místech, kde jste se vůbec neudeřili nebo o tom ani nevíte.

Nadýmání a ztráta chuti k jídlu

Pacient obvykle ztrácí pocit hladu, nemá chuť k jídlu, cítí se neustále plný a je pro něj velmi obtížné konzumovat běžné množství potravy. Důsledkem toho také rychle ztrácí na hmotnosti.

Bolest v levé horní části břicha

Takto se projevuje nateklá slezina. Ta tlačí na okolní tkáně a způsobuje nepohodlí.

Fotografie: Freepik

Horečka

Pokud máte mírnou teplotu, například kolem 37 ° C, je to známka infekce a problémů s imunitním systémem. Tento příznak bývá u leukemie velmi častý, ale bývá také velmi snadno přehlížen, protože jej pacient většinou nijak neregistruje. Pokud se ale více potíte, častěji vás bolí hlava a trpíte únavou, může být na vině právě zvýšená teplota.

Ochrnutí obličeje

Tento příznak je nebezpečný, protože může být spojován nejen s leukémií, ale také například s cévní mozkovou příhodou. V každém případě je pak třeba vždy kontaktovat lékaře a tuto situaci urgentně řešit.

Nateklé lymfatické uzliny

Lymfatické uzliny se nacházejí v podpaží, krku nebo ve slabinách – otok je vždy známkou infekce. Nemusí se nutně jednat jen o příznak leukemie, ale s nateklými uzlinami je vždy dobré zajít k lékaři.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]