Pravidelná konzumace vajec má celou řadu zdravotních přínosu

Fotografie: Pixabay

Vejce obsahují spoustu důležitých živin, proto by měla být označována, jako superpotravina. Konzumace vajec má celou řadu pozitivních přínosů pro lidské zdraví. Patří sem například fakt, že neovlivňují negativně hladiny cholesterolu, jak se myslelo dříve. Obsahují cholesterol, ale ten hodný (HDL). Mimo to obsahují cholin, jehož nedostatek může způsobit poruchy paměti.

Naše játra jsou schopna cholin v určité míře vyprodukovat sama, ale přesto většina lidí tuto látku potřebuje dostat do těla z potravin. Cholin umožňuje správné fungování metabolismu, jater a nervů. Patří do rodiny vitamínů B a podporuje energii, ale i mozkovou funkci.

Vejce jsou také spojovány se sníženým rizikem srdečních chorob a rizikem mrtvice. Obsahující také lutein a zeaxanthin, což jsou antioxidanty, které mají hlavní přínos pro zdraví očí. A má ještě mnoho dalších blahodárných přínosů. To vše a ještě mnohem více zdravotních bonusů získáte z kvalitních vajec. Jak ovšem takové kvalitní vejce poznat?

Většina z vás už možná tuší. Takto porovnávaly vajíčka už naše babičky. Ano, jedná se o žloutek. Čím tmavší barvu má žloutek, tím lépe. O to více živin je v něm obsaženo. Tento detail může podle mnoha zjištění odhalit více, než si lidé myslí. Barva žloutku je přímým důsledkem živin, které slepice potravou přijímá.

Většina vajec ze supermarketu pochází od slepic, které jsou krmeny celými zrny, na rozdíl od slepic z volného chovu, kde slepice dostávají rozmanitější stravu v podobě kukuřice, obilovin, zeleniny a mají možnost si ve volném výběhu i sami sezobnout nějakou tu žížalu či broučka. Své dělají i zelené rostliny (možná si pamatujete z dětství, jak babička chodila slepicím na kopřivy) a čerstvý vzduch a sluníčko.

Na závěr: vejce ze supermarketu vám nijak neublíží, ale nelze očekávat, že sklidíte veškeré zdravotní přínosy, která nabízejí pouze kvalitní vejce od spokojených slepiček. Jedno větší vařené vejce obsahuje:

  • Vitamin A: 6% RDA

  • Vitamin B2: 15% RDA

  • Vitamin B5: 7% RDA

  • Vitamin B12: 9% RDA

  • Folát: 5% RDA

  • Fosfor: 9% RDA

  • Selen: 22% RDA

Obsahují také slušné množství vitamínu D, vitaminu B6, vitamínu E, vitamínu K, vápníku a zinku, přičemž jedno větší vejce obsahuje 77 kalorií, 6 gramů bílkovin a 5 gramů zdravých tuků.

Studie potvrzují, že konzumace tří vajec denně je naprosto bezpečná a neexistují žádné důkazy o tom, že překročení tohoto množství je nějak škodlivé. Mimo to, vejce nejsou extrémně drahé, jdou téměř s jakýmkoli jídlem, snadno se připravují a skvěle chutnají.

Fotografie: Pixabay