Hladinu cholesterolu je třeba kontrolovat každé 4 roky. Komplikace může způsobit i stres a kouření

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte známky vysokého cholesterolu, co nejdříve se poraďte s odborníkem. V některých případech může tento faktor vyvolat i srdeční infarkt.

Vysoký cholesterol je nebezpečný problém, který může mít závažný dopad na lidské zdraví, a to v mnoha případech i fatální – již několikrát jsem se dočetl, jak kvůli tomuto faktoru lidé zemřeli na srdeční infarkt nebo jiné kardiovaskulární potíže. Je proto důležité, abyste byli na pozoru před jeho možnými příznaky, a především se podle lékařky Megan Soliman zaměřili na jeho typické příčiny.

Příznaky vysokého cholesterolu

Ačkoliv se jedná o velmi nebezpečný faktor, vysoký cholesterol sám o sobě bohužel nezpůsobuje žádné příznaky, což ztěžuje jeho rozpoznání. Problém vychází většinou najevo až v případě, kdy negativně ovlivní srdce a způsobí jeho poškození, nebo vyvolá vážné onemocnění, jako je například srdeční infarkt nebo selhání srdce. Důvodem je především skutečnost, že může vytvářet plak v tepnách, který je následně ucpává a zamezuje přísunu krve s kyslíkem do tohoto svalu.

Jediným způsobem, jak se tedy může včas odhalit vysoký cholesterol v krvi, je podle webu Healthline pravidelná návštěva lékaře a provedení patřičných testů. Ty vám pomohou odhalit veškeré potřebné informace a v případě jakýchkoliv problémů vám odborník doporučí, jak postupovat dále a co nejrychleji se uzdravit. Cholesterol v krvi byste si měli nechat kontrolovat nejlépe každé 4 roky.

Možné příčiny problému

Pokud se chcete ochránit před vysokým cholesterolem, je dobré zaměřit se na faktory, které ho mohou způsobovat. Pomoci vám například dokáže i česnekový čaj, o kterém jsme se na webu ZdravéStravování nedávno zmiňovali. Mezi další typické příčiny patří:

  • Nezdravá strava: Příjem potravy bohaté na nasycené a transmastné kyseliny, jako je zejména tučné maso, smažené pokrmy, rychlé občerstvení a sladkosti.

Ucpané tepny bijí na poplach pomocí častých příznaků, které zahrnují i pocení a bolesti

smažené hranolky
Fotografie: Pixabay
  • Nedostatek pohybu: Nízká fyzická aktivita může velmi snadno vést k nadváze nebo obezitě, což jsou faktory zvyšující cholesterol.
  • Kouření: Jedná se o zlozvyk, který výrazně poškozuje stěny cév, což může způsobit ukládání cholesterolu a jiných tuků a vést ke zvýšení rizika aterosklerózy.
  • Cukrovka: Osoby s diabetem mají často vyšší hladiny cholesterolu, pokud nemají onemocnění pod kontrolou.
  • Stres: Chronický stres může ovlivnit životní styl a vést k nezdravým stravovacím návykům, nedostatku pohybu a dalším faktorům, které zvyšují riziko vysokého cholesterolu.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]