Potraviny, které se vyplatí zařadit do svého jídelníčku pro jejich vysoký obsah vitaminu C

Fotografie: Freepik

Na podzim – na počátku chladného období – potřebujeme zejména vitamin C, který podporuje naši imunitu a dodává tělu dostatek síly na boj s viry. Všichni víme, že citrusové plody obsahují hodně vitamínu C kolik pomerančů nebo citronů může člověk sníst na jedno sezení?

Řekneme vám, jak chutná, zdravá a levná podzimní zelenina má obzvláště vysoký obsah vitaminu C – jezte ji častěji a neonemocníte!

Brokolice

Je nejvíce podceňovanou zeleninou. 100 gramů tohoto „zeleného květáku“ obsahuje 89 mg vitaminu C (to je jen o 1 mg méně než doporučená denní dávka), stejně tak denní dávku vitaminu K, který je nezbytný pro zdravé kosti a normální srážení krve. Brokolice přestavuje významný zdroj hořčíku – minerálu nezbytného pro činnost svalů, srdce, přenos nervových vzruchů a pro tvorbu hormonů.

Fotografie: Pixabay

Kiwi

Jedno středně velké kiwi stačí na pokrytí denní potřeby vitaminu C. A tato chlupatá ovoce jsou také bohatá na měď, draslík a dokonce i na serotonin, který po dlouhé zimě tolik chybí.

Paprika

95 mg (paprika zelená) až 341 mg (paprika žlutá) – takový je obsah vitaminu C, který tato pestrá zelenina obsahuje. A v neposlední řadě také hodně, hodně vlákniny.

Ta velkému procentu lidí opravdu chybí, přitom bez ní je střevní zdraví neudržitelné. Papriky navíc pomáhají rychleji spalovat tuky a jsou obzvláště bohaté na užitečné antioxidanty.

Růžičková kapusta

Jedna porce této odrůdy zelí obsahuje 96,8 mg vitaminu C (denní hodnota je 90 mg). Mezi další pro tělo prospěšné látky obsahuje fytonutrienty a vlákninu, které pomáhají předcházet rakovině. Pro prevenci nachlazení se doporučuje jíst růžičkovou kapustu alespoň jednou týdně.

Květák

Hlavní výhodou květáku je vláknina, kterou je tato zelenina doslova obalená, ale je zdrojem také vitamínu C. Jedna malá hlavička obsahuje 123 mg tohoto užitečného vitaminu, což je 1,5 násobek doporučené denní dávky.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]