Potraviny, které překvapivě podporují zdravotní stav organismu a málokdo to o nich ví

Fotografie: Unsplash

Zdravé jídlo nemusí nutně znamenat, že se nejedná o jídlo chutné. Naopak, budete překvapeni, co všechno se dá zařadit do zdravých potravin, pokud ke stravování přistupujeme rozumně a víme jak na to.

Zdravé stravování nemusí nutně znamenat omezování se v našich oblíbených potravinách. Je ale potřeba k našemu jídelníčku a stravovacím návykům přistupovat rozumně a v omezené míře. Přesto nás ale určitě překvapí, že i při dietě si můžeme dopřát čokoládu nebo pořádný kus hovězího masa. Proč tyto jídla do jídelníčku zařadit a na co si dát pozor, aby se opravdu jednalo o zdravý způsob stravování?

Zdravé tuky a bílkoviny

Těstoviny obsahují velice malé množství tuků a soli a dodávají nám rychle pocit sytosti, takže zamezují přejídání. Důležité je nekombinovat je s mastnou omáčkou. Ideální pro přípravu zdravého jídla je zvolit těstoviny celozrnné, které můžeme kombinovat například s olivovým olejem a parmazánem. Takto připravený oběd bude nejen chutný, ale také zdravý.

Fotografie: Unsplash

Při zdravém stravování se nemusíme vyhýbat ani červenému masu, pokud víme, jak ho správně připravit. Červené maso je totiž výborným zdrojem bílkovin, omega-3 mastných kyselin, vitaminu B12 a železa. Pokud je v našem jídelníčku zařazeno pravidelně a v malých dávkách, jedná se i o výborného bojovníka proti vysokému cholesterolu. Vynechat ze svého jídelníčku nemusíme ani ořechový krém, který i přes vysoký obsah tuků, snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění nebo cukrovky.

Káva ani čokoláda není tabu

Mohlo by se zdát, že čokoláda je během zdravého stravování naprosto vyloučena. Ani v tomto případě to není tak úplně pravda. Čokoláda obsahuje flavonoidy, které chránit buňky těla před poškozením. Pomáhají také snižovat tlak, čímž zlepšují průtok krve do mozku a srdce. Nejlepší je čokoláda tmavá, protože obsahuje největší množství kakaa a nejmenší množství cukru. Ale i u tmavé čokolády se doporučuje dodržet dávkování, které je uvedeno na obalu.

Fotografie: Unsplash

Vyhýbat se nemusíme ani kávě. Větší pozor by si měli dát pouze lidé, kteří trpí onemocněním srdce nebo mají predispozici ke vzniku mrtvice. Výzkumy prokazují, že káva není pro naše tělo škodlivá, jak se tvrdí. Jedná se o zdravou potraviny a přírodní stimulant. Při vysoké frekvenci užívání nám ale může způsobit problémy se zažíváním a můžeme také působit nervózněji. Kofein se totiž řadí mezi návykové látky, takže je lepší konzumovat kávu s rozumem.

Zdroj: Healthline