Nejen maso dokáže zlepšit důležitou krvetvorbu v organismu

Dobrá krvetvorba je nezbytná pro správné fungování organismu. Tvorbu krve podporuje především železo. To má většina lidí spjaté s masem. Uslyšíte, že pokud nebudete jíst maso, koledujete si o problémy s krví. Tak to ale vůbec nemusí být. Pokud vyřadíte maso, můžete ho snadno nahradit jinými potravinami. Nejen v masu totiž najdete železo.

Jde to i bez masa

Připravili jsme pro vás několik málo receptů, které vám pomohou do těla dostat železo bez toho, abyste museli konzumovat maso. Vyberte si z našeho seznamu alespoň jeden a dopřejte si ho každý den. Udělejte si z něj rutinní vitamínový koktejl pro vaše tělo. Železo je totiž důležité nejen pro krev.

  • bez železa nebudete správně dýchat
  • správná funkce svalů je na železu závislá
  • jeho nedostatek způsobuje únavu a slabost

Železo je obsaženo především v červeném krevním barvivu, v hemoglobinu. Jeho hladinu můžete zvýšit hned několika produkty. Připravili jsme pro vás krátký seznam, co byste měli konzumovat. Vyzkoušejte otruby, cereálie, meruňky (i sušené), tmavou čokoládu, zelená jablka, celozrnný chléb, červené hroznové víno, řepu, mandle, granátové jablko nebo džus ze švestek. Železo najdete také v rozinkách, hrášku, rajčatovém džusu nebo ananasu.

Všechny uvedené potraviny jsou bohaté na železo. Některé ho dokonce obsahují stejné množství jako maso. Věděli jste, že železo najdete i v brokolici, kapustičkách nebo oříškovém másle? Zde je několik receptů, jak si namixovat železnou bombu, kterou budete chtít konzumovat každý den!

Koktejly plné železa

Nadrťte sklenici vlašských ořechů a smíchejte je s pohankou. Sklenici doplňte medem tak, abyste utvořili tuhou hmotu. Vše smíchejte dohromady. Každé ráno nebo večer si dejte lžičku této kaše.

Druhý koktejl je následující, budete potřebovat vlašské ořechy, sušené meruňky, med a rozinky. Množství je 1:1. Smíchejte a rozemelte. Každý den jezte 1-3 lžičky. Tyto dva recepty jsou nejen skvělým zdrojem železa, ale i dalších vitamínů a minerálů.

Smíchejte sklenici švestek, sušených meruněk, vlašských ořechů a rozinek. Přidejte med a šťávu z 1 či 2 citronů. Jezte 1-3 lžičky denně. Pokud máte rádi mrkve a řepu, tato kombinace je přímo pro vás. Smíchejte 100ml čerstvého džusu z řepy a 100ml džusu z mrkve. Vypijte. Váš hemoglobin se po tomto nápoji zvýší během dvou dnů.

Máte rádi jablka? Pak nepřestávejte číst. Smíchejte půl hrnku jablečného džusu, čtvrt hrnku šťávy z řepy a čtvrt hrnku džusu z mrkví. Pijte 1-2 denně. Další variantou je smíchat polovinu hrnku jablečného džusu, polovinu hrnku brusinkového a jednu lžíci šťávy z řepy.

Můžete vyzkoušet také nápoj, který umícháte za pomocí poloviny hrnku suchého červeného vína, které jste předtím dostatečně vyvařili a zbavili alkoholu. Do vína přidejte čtvrt hrnku kopřivového čaje a jednu lžíci přepuštěného másla ghí. Pijte teplé.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]