Posvíceno na potraviny

Každý člověk, kterému není lhostejné jeho zdraví, dbá na to, jaké potraviny konzumuje. Zdravé stravování je velmi moderní záležitost, ale ve skutečnosti jej praktikuje pouze hrstka lidí.

Ještě méně jich ví, jak má zdravé jídlo vypadat. Zdravá strava je sice zaměřená na optimalizaci tělesné váhy, ale jejím účelem není rychlé hubnutí. Smyslem toho, že jíme zdravě je udržování stabilní váhy, v případě nutnosti pozvolné hubnutí a trvalé hubnutí. Zejména však jde o eliminování zdravotních rizik vyplývající z nevhodné stravy.

Maso

Maso je pro náš organismus významným zdrojem bílkovin, železa, ale i tuku. Kdo chce jíst zdravě, měl by volit libové maso a viditelné tučné kousky odstranit. Málokdo ví, že za tučnou se považuje i kůže z pečeného kuřete. Výborné je samozřejmě rybí maso. Hodnotit maso pomocí glykemického indexu je scestné, protože neobsahuje sacharidy. To, co by nás u masa mělo zajímat, je obsah tuku, který je důležitým kritériem při výběru vhodného druhu.

Vejce

Ty obsahují především bílkoviny a nevhodný tuk – cholesterol. Je zvláštní, že více špatného tuku obsahuje žloutek ve srovnání s bílkem. To je přesně důvod, proč se nedoporučuje jíst více než jedno vejce týdně. Těm smaženým bychom se měli vyhnout úplně.

Luštěniny

Obsahují vysoký podíl bílkoviny a vlákniny, ve zdravém stravování jsou proto ceněny. Avšak kvůli nežádoucím problémům s nadýmáním jsou luštěniny často odmítány. Konzumaci luštěnin výživoví poradci vřele doporučují.

Tuky

Tuky živočišného původu, jako je sádlo a máslo nemají v moderním stravování místo. Přikládán je naopak velký význam rostlinným olejům, protože obsahují nenasycené mastné kyseliny. Ale ani s tím nejkvalitnějším rostlinným olejem se nemá přehánět.

Ovoce

Mimo hromady vlákniny, vitamínů a vody je v ovoci přítomen cukr. Vláknina má v naší výživě nezastupitelnou roli. Vyšší nutriční hodnotu má konzumace čerstvého ovoce oproti ovocným šťávám. Různé druhy ovoce se navzájem od sebe liší obsahem cukru. Nejvíce cukru naleznete v ovoci sušeném, proto je lépe se mu vyhnout.

Zelenina

Je zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Jelikož je objemná dokáže zasytit, přitom obsahuje především vodu a nerozpustnou vlákninu, takže má minimální energetickou hodnotu. Sacharidy téměř vůbec neobsahuje, výjimku tvoří snad jen fazolka, hrachové lusky a cukrová kukuřice. Ty obsahují škrob – tedy složené cukry. Některé druhy zeleniny obsahují i jednoduché cukry, je to například mrkev. K zelenině řadíme i brambory, které obsahují sacharidy ve formě škrobu. Jako příloha jsou vhodnější než třeba výrobky z mouky.

Obrázek: pixabay.com