Vzhled jazyku je zrcadlem zdraví celého těla. Zarudlost může indikovat například nedostatek vitamínu B

Fotografie: Dschwen / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jazyk dokáže často odhalit mnoho informací vypovídajících o vašem celkovém zdraví. Pokud na něm zpozorujete tyto barvy, raději zpozorněte.

Pokud jde o zdraví, většina lidí je zvyklá sledovat pouze rozdíly v úrovni jejich energie, známky na své kůži (zejména pleti) a také si čas od času změřit krevní tlak. To, jak je na tom vaše tělo, vám ovšem dokážou prozradit i jiné jeho části – zejména však jazyk, který je často přehlíženým oknem do vašeho celkového zdraví. Obecně lze říci, že jakékoliv výrazné změny barvy nebo vznik bolestí či boulí mohou naznačovat zdravotní problém. Existuje ovšem široká škála možných změn na tomto smyslovém orgánu, které mohou mít různé následky, říká doktorka Elaine K. Luo.

Kdy je jazyk zdravý

Nejprve je důležité, abyste získali představu o tom, kdy je jazyk zcela zdravý a co je pro něj normální – v takovém případě má obvykle růžovou barvu, která se může v některých místech lišit tmavšími či světlejšími rozdíly. Poté na něm také můžete najít malé uzlíky, zejména v oblasti horní a spodní strany (ty se nazývají papily). A právě jedním z prvních příznaků nezdravého jazyka je výrazná změna jeho barvy oproti běžnému růžovému odstínu, na nějž jste zvyklí.

Dalšími znepokojivými příznaky poté může být také bolest při jídle, pití a polykání a vznik nových hrbolků či jiných výrůstků. Níže se můžete podívat na nejčastější problémy týkající se potíží s jazykem, jejich příčiny a co můžete dělat pro jejich prevenci. Pokud si některé z těchto změn všimnete, raději byste měli co nejdříve navštívit svého lékaře.

vypláznutý jazyk
Fotografie: Pixabay

Bílý jazyk

Silné bílé skvrny nebo čáry na jazyku jsou jedním z nejčastějších problémů, které mohou postihnout i ten nejzdravější jazyk. Ačkoliv však některé příčiny mohou být neškodné, jiné vyžadují léky a pečlivou pozornost, a proto je důležité problém začít řešit včas, abyste se vyhnuli potenciálnímu nebezpečí.

Plíseň v dutině ústní

Jednou z možných příčin plísně v dutině ústní je přítomnost houby Candida albicans, která vytváří jak na horní části jazyka, tak i na vnitřní straně husté, bílé až zelené skvrny připomínající tvaroh. Tímto problémem nejčastěji trpí kojenci a batolata, starší dospělí, lidé s cukrovkou, lidé, kteří používají zubní protézy, a osoby, jež užívají inhalační steroidy na astma.

Zarudlý jazyk

Zarudlý jazyk s červenými skvrnami a bílými okraji na jazyku často může být příznakem onemocnění zvaného geografický jazyk – název odkazuje na vzhled skvrn na jazyku připomínající mapu. Tento problém postihuje přibližně 1 až 2,5 % lidí všech věkových kategorií a obvykle bývá neškodný – přesto byste ho však měli raději konzultovat se svým praktickým lékařem. Další příčinou zarudlého jazyku pak může být také nedostatek vitamínů skupiny B (zejména B9 a B12).

Černý a chlupatý jazyk

Černý a chlupatý jazyk sice může vypadat znepokojivě, ale obvykle je neškodný. Nejčastěji ho totiž způsobuje určité bakteriální přemnožení na jazyku (v takovém případě může vypadat také tmavě žlutě nebo hnědě). Pokud je poté jazyk chlupatý, může jít především o důsledek špatné ústní hygieny, užívání antibiotik, cukrovky a chemoterapie.

Bolestivý a hrbolatý

Bolestivost a hrbolky na jazyku mohou být důsledkem především:

  • užívání tabáku, zejména kouření,
  • výskytu vředů v ústech,
  • náhodného kousnutí do jazyka,
  • popálení jazyka horkým jídlem a tekutinou.

Pokud ovšem bolestivost a hrbolky během několika týdnů nezmizí, může se také jednat o příznak rakoviny dutiny ústní. V takovém případě okamžitě navštivte svého lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]