Jedlá soda likviduje choroboplodné zárodky v ústech. Lze ji využít při výrobě domácí zubní pasty

Fotografie: Depositphotos

Výroba domácí zubní pasty nabízí spoustu výhod, není však pro každého. Pokud přemýšlíte, že přejdete z komerčních zubních past na přírodní, vyzkoušejte některé vhodné alternativy.

Udržování čistých zubů je důležité pro zachování dobrého zdraví ústní dutiny, říká doktorka Debra Rose Wilson. Samozřejmě k tomu máte i estetické důvody, chcete, aby vaše zuby vypadaly co nejvíce bílé, proto se také ohlížíte po různých bělicích zubních pastách – a možná si i pohráváte s myšlenkou, že si ji vyrobíte sami doma.

Domácí zubní pasta

Domácí zubní pasty neobsahují určité přísady, jako je fluor, které vám pomohou redukovat zubní kazy a řešit další onemocnění ústní dutiny. To je potřeba vzít v úvahu, než se do výroby pustíte. Existuje však mnoho jiných přírodních způsobů, jak podpořit dobré zdraví ústní dutiny, aby vaše zuby byly nejen bílé, ale i v bezpečí. Výhody vlastní zubní pasty jsou:

  • kontrola přísad ve své zubní pastě,
  • snížení spotřeby plastových obalů,
  • přizpůsobení textury, chuti nebo hrubosti dle vlastních potřeb,
  • nižší náklady.

Zubní pasta z jedlé sody

Jedlá soda je přísada, která se často vyskytuje v zubních pastách. Je bezpečná, zabíjí choroboplodné zárodky a je mírně abrazivní. Dobře funguje s fluoridem v běžných zubních pastách. Mějte ale na paměti, že příliš velké množství jedlé sody může opotřebovat vrchní vrstvu vaší skloviny, která již nedoroste. Také byste měli vzít v úvahu, že jedlá soda je produkt na bázi soli, v případě, že si hlídáte příjem sodíku.

Smíchejte 1 čajovou lžičku jedlé sody s malým množstvím vody (vodu můžete přidat podle textury, kterou preferujete). Možná budete chtít zvážit přidání dochucovadla pomocí esenciálního oleje, například máty peprné. Jedlou sodu ani esenciální olej ovšem nepolykejte.

zuby čištění kartáček
Fotografie: Freepik

Kokosová zubní pasta

Převracení kokosového oleje v ústech – tuto techniku můžete vyzkoušet pohybem malého množství oleje v ústech po dobu 5 až 20 minut každý den. Používání kokosového oleje může redukovat plak po 7 dnech. Tento postup však není pro každého, někdo olej v puse tak dlouho nesnese. Zkuste to sami a uvidíte, zda vám bude vyhovovat, či nikoli.

Šalvějová zubní pasta nebo ústní voda

Šalvěj může být přísadou, kterou je třeba vzít v úvahu při výrobě vlastní zubní pasty nebo ústní vody. Používání šalvějové ústní vody může snížit zánět dásní a výskyt vředů v ústech po 6 dnech používání. Můžete si vyrobit šalvějovou ústní vodu smícháním hrsti šalvějových listů a lžičky soli v 85 ml vařící vody. Jakmile směs vychladne, promněte ji v ústech a po několika minutách ji vyplivněte. To vám pomůže vyčistit ústa přirozeně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]