Potraviny, které přirozeně posilují imunitní systém a zlepšují celkový zdravotní stav

Fotografie: Freepik

Pestrá strava je důležitá pro dlouhodobé udržení zdraví a také získávání dostatečné energie ke každodenním i náročnějším úkolům. Některé potraviny jsou navíc schopné přirozeně podpořit náš imunitní systém.

Imunitní systém je základní obranou proti patogenům, s nimiž přichází člověk do styku, a také při léčbě poranění. Jako takový musí být imunitní systém schopen čelit celému spektru problémů, což vyžaduje dostatečný přísun vitamínů a minerálů, které podporují obranyschopnost organismu. Ty mohou být přijímány z potravinových doplňků, ale také přímo z potravin s bohatým obsahem různých složek, které navíc v rámci imunitních reakcí působí synergicky.

Potraviny podporující imunitní systém

Druhy potravin s velmi dobrým vlivem na imunitní systém obvykle obsahují velké množství účinných a zdraví prospěšných látek, které pomáhají tělu čelit konkrétním problémům. Zde jsou potraviny s velmi příznivým impaktem na imunitu.

Černý bez

Černý bez působí především jako antivirotikum, antibakteriálně, protizánětlivě, a současně jako prevence nádorových onemocnění. Kromě toho může být použit také jako diuretikum, laxativum nebo pomáhat v léčbě cukrovky. Velkou výhodou černého bezu je vysoký obsah flavonoidů, které jsou prospěšné v různých formách. Nejčastěji se černý bez zpracovává do podoby sirupu nebo čaje.

Houby

V podstatě všechny druhy jedlých hub dokážou nastartovat imunitní systém, a navíc jsou příjemným dochucovadlem různých jídel. Vaše zdraví budou podporovat v jakékoliv úpravě, ať už je přidáte do polévky, omáčky nebo si je ugrilujete. Mají vysoký obsah selenu a vitamínů skupiny B.

Acai

Plody amazonských palem označovaných jako Acai jsou u nás obvykle k dostání v podobě prášku, který si můžete přimíchat do smoothie. Jejich předností je vysoký obsah flavonoidů a antioxidantů, jež vás zbaví volných radikálů a pomohou bojovat proti nemocem prostaty, kardiovaskulárního systému, nádorovým onemocněním střev či kvasinkovým infekcím.

Ústřice

Ústřice obohacují stravu především o minerály (selen, železo), zinek a vitamíny A a C. Dopřávat si je můžete v různých úpravách.

Fotografie: Freepik

Vodní meloun

Potřebujete-li doplnit draslík, je vodní meloun ideálním zdrojem. Navíc poskytuje vitamíny A a C, a přitom je velmi lehký a vodnatý. Ideální způsob konzumace je v syrové formě.

Pšeničné klíčky

Výhodou pšeničných klíčků je především obsah zinku a vitamínů skupiny B a E. Hodí se jako součást snídaně s vysokou nutriční hodnotou.

Zázvor

Kořen zázvoru působí jako antioxidant, a také protizánětlivě. Používá se obvykle v podobě odvaru, anebo se přidává jako koření do pečiva. Pomáhá primárně odvádět toxiny z těla, ale také prevence artritidy, nádorových onemocnění a dalších závažných problémů.

Šťáva z granátového jablka

Látky obsažené v granátovém jablku se používají k léčbě zánětlivých onemocnění a bakteriálních infekcí. Šťávou z granátového jablka lze posilovat obranyschopnost organismu vůči velmi závažným bakteriím, a také zánětům ústní dutiny.

Česnek

Česnek je superpotravina, kterou lze užívat jako přírodní antibiotikum, ale také antivirotikum a prostředek proti plísním. Vysoký obsah antioxidantů má pozitivní účinky při léčbě nemocí srdce, nádorových onemocnění, ale také Alzheimerovy choroby.

Brokolice

Tato košťálová zelenina je bohatá na minerály (draslík, hořčík, zinek či železa) i vitamíny (A, B1-3, B6). Můžete ji podávat v jakékoliv formě, obsah výživných látek si obvykle zachovává.

Fotografie: Freepik

Sladké brambory

Sladké brambory jsou výborným zdrojem vitamínů, které chrání především pokožku. Obsahují také spoustu vlákniny, čímž velmi dobře pomáhají zmírňovat problémy s trávením.

Nízkotučný jogurt

Jogurty vedle vysokého podílu vápníku dodávají tělu také vitamíny B2 a B12, či D, a dále důležitá probiotika, která regulují zažívání. Pokud je smícháte s čerstvým ovocem, můžete si připravit výbornou snídani velmi prospěšnou pro vaše zdraví.

Špenát

Vysoký obsah minerálů (hořčík, železo), vitamínů (A a C), a také vlákniny dělají ze špenátu superpotravinu. Pomáhá především obnově buněk a správnému trávení.

Čaj

Zelený čaj dodává organismu flavonoidy potřebné pro ochranu zdraví. Navíc pomáhá dlouhodobě snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Zdroj: Nature

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]