Potraviny škodlivé pro zdraví jater. Jejich konzumace vede k nebezpečnému ztučnění tohoto orgánu

Fotografie: Depositphotos

Přestože je nevidíte, vykonávají pro vaše optimální zdraví spoustu náročné práce. Řeč je o játrech, jejichž funkce je často narušena konzumací nevhodných potravin.

Játra jsou nejdůležitějším detoxikačním orgánem v lidském těle. Chrání ho i další orgány před toxiny, těžkými kovy, léky a pesticidy. Proto je tak důležité, aby játra správně fungovala. Je třeba předcházet situaci, kdy dojde k jejich ztučnění, nejčastější metabolické poruše jater. Jakým potravinám se v tomto případě vyhnout, aby nedocházelo k ukládání nadměrného množství tukových částic v jaterních buňkách? Více prozradila lékařka Jillian Kubala.

Zapomeňte na konzumaci alkoholu

Nejčastější příčinou ztučnění jater je přílišné užívání alkoholu. Neexistuje žádný jasný údaj o tom, jaké procento nápojů je bezpečné, takže v tomto případě musíte být obzvláště opatrní. Je třeba také zdůraznit, že lidé s nadměrnou tělesnou hmotností, kteří konzumují alkohol, jsou více vystaveni toxickým účinkům tohoto nápoje.

Účinky trans mastných kyselin

Trans tuky se nejčastěji vyskytují ve vysoce zpracovaných potravinách. V důsledku zpracování produktu se v jeho složení tvoří tuk, který je velmi škodlivý pro lidské zdraví. Kde je najdete? V pečivu, například v houskách, koblihách, hotových těstech a samozřejmě nesmíte zapomínat na tolik lákavá rychlá občerstvení.

Přebytek soli ve vysoce zpracovaných produktech

Nadbytek sodíku v kombinaci s cukrem a trans-tuky je časovanou bombou. Takové nebezpečné spojení najdete v krekrech, chipsech, slaných tyčinkách, hotových výrobcích nebo ve výše zmíněném rychlém občerstvení, které číhá na každém rohu. Přestože je lákavé večer u televize otevřít pytlík smažených brambůrek, snažte se tento zvyk omezit nebo nejlépe zcela odbourat.

Fotografie: Pixabay

Přehodnoťte konzumaci oblíbených sladkostí

Řeč je o různých druzích sušenek, bonbonů, čokolád, tyčinek, a dokonce i džemů s vysokým obsahem cukru. Všechny tyto oblíbené pochutiny jsou zdrojem prázdných kalorií, což znamená, že vašemu tělu nedodávají žádné cenné živiny. Jsou pouze na chuť a tu, jak víte, lze potlačit, i když je to těžké.

Džusy a slazené nápoje

Ty úzce souvisí s předchozí zmínkou o sladkostech, protože tyto druhy nápojů obsahují velké množství jednoduchých sacharidů, obvykle ve formě bílého cukru. Výzkum ukázal, že lidé, kteří často konzumují slazené nápoje, mají až o 40 % vyšší riziko vzniku nealkoholického ztučnění jater.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]