Postup na to, jak správně zamrazit bylinky a zeleninu tak, aby zůstaly zachovány důležité látky a vitamíny

Na trzích i v obchodech je během jara a léta k mání spousta čerstvého zboží jako jsou bylinky, které jsou plné vitamínů a chuti. Bohužel, jakmile se blíží chladné počasí, zelenina ztrácí na své kvalitě, protože nemá možnost vidět slunce. V takovém případě je dobré vytvořit si zásoby dopředu a zeleninu na zimu zmrazit tak, aby si uchovala všechny vitamíny i chuť.

Příprava na zmrazení zeleniny

Příprava spočívá ve dvou způsobech:

  • Umytí
  • Umytí a vyschnutí

Nejdříve odříznete všechny kořínky a bylinky dobře opláchněte. Pamatujte, že voda by měla být vždy studená. Úplně nejlépe uděláte, pokud si napustíte studenou vodu do velkého hrnce, bylinky ponoříte a necháte 5 minut plavat. Všechny nečistoty tak klesnou ke dnu. Bylinky oklepejte a položte na papírové utěrky. Nechte ležet asi 15 minut, aby vyschly.

Nyní si připravte speciální nádobu, ve které necháte bylinky zamrazit. Pamatujte, že tento způsob můžete provést pouze jednou. Proto je skvělým nástrojem například forma na led. Z každého čtverečku následně vyjmete jen to množství, jaké zrovna pořebujete, a zbytek zůstane netknutý. Můžete si připravit i směs bylinek nebo každý druh zamrazit samostatně.

Metoda č. 1: Celé svazky

Tato metoda je vhodná pro ty, kteří nemají příliš chuť ani čas bylinky porcovat. Pokud mají bylinky kořínky, odřízněte je, odstraňte gumičku ze svazku a opatrně zeleň umyjte a rozložte do jednoho celého patra v mrazáku. Po hodině a půl nebo po dvou hodinách vložte zmrazené svazky do krabičky, do které se vejdou na celou svou délku, aby se nepolámaly.

Až budete potřebovat, můžete si vzít několik větviček, které se od sebe budou snadno oddělovat, a použít je na vaření. Takto zmrazené bylinky se i lehce krájí a sekají.

Metoda č. 2: Směs bylinek

Vezměte několik svazků svých oblíbených bylinek nebo zeleniny a připravte na zmrazení. Řekněme, že držíte v ruce kopr nebo petržel. Poté, co se zbavíte stonků, jemně bylinky nakrájejte a důkladně promíchejte. Vložte do sáčku a do mrazáku. Je dobré si balíček nadepsat, abyste za pár měsíců věděli, jaký mix bylinek se v něm nachází.

Metoda č. 3: Zmrazená zelenina s olivovým olejem nebo máslem

Nejlepším příkladem je špenát. Vezměte asi 1 kg lístků špenátu, odřízněte stonky a listy blanšírujte ve slané vodě, kterou následně nevylévejte. Poté vložte špenát na 10 minut do studené vody a rozložte na papírové utěrky. Jemně, ale důkladně je vymačkejte od přebytečné tekutiny.

Fotografie: Pixabay

Špenát vložte do mixéru a přidejte 100-150 g olivového oleje, vodu ze špenátu a rozmixujte. Umístěte do formy na led a uložte do mrazáku. Pokud nemáte rádi olivový olej, můžete použít i máslo. Skvěle se hodí například do bramborové kaše.

Jak zmrazené bylinky správně skladovat a používat

Při teplotě ne vyšší než -18 stupňů neztratí bylinky své cenné vlastnosti a můžete je tak skladovat po celý rok a půl. Později se mohou důležité vitamíny začít ztrácet, stejně tak u nižších teplot. Jakmile přijde jejich čas a vy je budete potřebovat k vaření, nejdříve je vyjměte z mrazáku a uložte do lednice. Pomalé rozmrazování maximálně zachová všechny užitečné vlastnosti bylin.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]