Důležité věci, které je nutné dělat pro zdraví srdce. Snížíte tak riziko vzniku infarktu na minimum

Fotografie: Depositphotos

Lidské srdce je neúnavnou pumpou, která pracuje po celý život. Aby vydrželo dlouho zdravé, je třeba mu věnovat patřičnou péči. Znamená to také mu dopřát správnou výživu.

Svými pravidelnými stahy srdce zajišťuje oběh hemolymfy a krve v lidském těle. Napomáhá zároveň přenosu dýchacích plynů a odpadních látek. Když nepracuje správně, dochází ke zhoršování zdravotního stavu. Udržet srdce v dobré kondici vyžaduje dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček. Těchto devět potravin by v něm rozhodně nemělo chybět, říká lékařka Payal Kohli.

Zdraví začíná správným jídelníčkem

To, co jíte, velmi ovlivňuje vaše zdraví. Pokud dáváte přednost nezdravým tukům, rafinovaného cukru, polotovarům, uzeninám a tučným jídlům, dopracujete se pravděpodobně k vysokému cholesterolu v krvi. Přitom pečlivě volený jídelníček dokáže hladinu cholesterolu udržet v optimální hodnotě.

Ovesné vločky, česnek a špenát

V ovesných vločkách se nachází velké množství vlákniny, která pomáhá absorbovat přebytečný cholesterol. Ten se díky tomu nestihne usadit v cévách, čím prospívá zdraví srdce. Hladinu cholesterolu snižuje i česnek, protože obsahuje allicin. Lze ho užívat i v potravinových doplňcích, pokud vám vůně a chuť česneku není po chuti. Špenát je bohatý na lutein, čímž se řadí k potravinám snižujícím cholesterol v krvi.

Zelený čaj, rajčata, jablka

O zeleném čaji se ví, že je to výborný antioxidant s protirakovinným účinkem. Skvěle pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, což je pro zdraví srdce velmi důležité. Je-li vysoká, zanáší se jím cévy, dochází k jejich kornatění, menší pružnosti a celkovému horšímu stavu srdečního svalu. Podobně fungují i rajčata a jablka, v nichž najdeme vlákninu, flavonoidy i antioxidanty.

Fotografie: Pixabay

Hořká čokoláda, avokádo, borůvky

Máte-li chuť na něco dobrého, tak místo ne příliš zdravé tyčinky plné rafinovaného cukru si dopřejte kousek hořké čokolády s obsahem kakaa alespoň ve výši 70 %, podílí se totiž na snížení cholesterolu v krvi. Avokádo je bohaté na kyselinu olejovou a vlákninu, proto do zdravého jídelníčku rozhodně patří. Borůvky pomáhají metabolizovat cholesterol, snižovat triglyceridy.

Zdroj: Healthline