Pití teplé vody po ránu poskytuje tělu řadu výhod

Jakým rituálem začíná váš den? Pokud je v něm voda, je to určitě dobře. Dáte si sprchu, protáhnete se nebo si dopřejete šálek vaší oblíbené kávy? Proč ne, každý má rád něco jiného. Ale pokud vám v ranním rutině chybí sklenice teplé vody, děláte velkou chybu. Právě tohle vám může pomoci nastartovat každé ráno nejlépe, jak to jen jde, a vykročit do nového dne plni energie a síly.

Co pro to stačí udělat? Ihned po probuzení si dopřejte velkou sklenici teplé vody – neměla by být horká, ale přeci jen trochu teplejší, než je teplota vašeho těla.

Není to žádná novinka, tato tradice pochází už ze staré čínské medicíny. Právě ta připisovala sklenici teplé vody po ránu skvělou schopnost nastartovat trávicí systém. Věřilo se také, že teplá voda dokáže správně rozproudit krev. A je to tak, výsledky potvrzuje i západní medicína. Nejde tedy o žádné šarlatánství. V čem vám sklenice teplé vody po ránu pomůže?

Nastartuje metabolismus

Sklenice teplé vody hned zrána umí prý pořádně nakopnout metabolismus. A ti, co se snaží zhubnout dobře vědí, jak je zrovna tohle důležité. Napomáhá to totiž ke kvalitnějšímu spalování kalorií a zlepšení funkce ledvin a vylučovacího systému. A to může mít zcela přímý dopad na snížení váhy. Ano, může to být takhle jednoduché – jedna sklenice teplé vody ráno a hned máte větší šanci, že budete do léta mít vytouženou postavu.

Pomáhá při nachlazení

Teplou vodu oceníte i tehdy, pokud se necítíte zrovna ve své kůži a trápí vás rýma nebo nachlazení. Dokáže například účinně léčit zduřenou nosní sliznici. Pití teplé vody uvolňuje hleny a přináší úlevu od ucpaného nosu. Snižujete také riziko šíření bakterií. Ty jsou teplou vodou účinněji spláchnuty do žaludku, kde se o ně postarají žaludeční kyseliny.

Zpomaluje stárnutí

Zní to podle vás trochu neuvěřitelně? Ale vůbec ne. Za stárnutí jsou totiž odpovědné právě toxiny usazené v lidském těle. Pokud ale budete pravidelně pít každé ráno sklenici teplé vody, poslouží dobře jako spolehlivý detoxikační nástroj. Toxiny odplavíte z těla ven a zajistíte si delší mladistvý vzhled a zpomalíte tvorbu vrásek či pigmentových skvrn.

Už žádná zácpa

Pravidelné pití teplé vody na lačný žaludek skvěle působí na funkci střev a ulevuje od zácpy. K té dochází zejména tehdy, když je ve střevech nižší obsah vody, což vede ke tvrdé a suché stolici. Teplá voda také omezí pocit nafouklého břicha, které je spojováno se zácpou a špatným vylučováním.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]